Organik Tavuk Besleme

Organik Tavuk Besleme

Kekova pansiyon aralarından tercih yaparken şirin mi şirin bir bahçeye sahip içerisinde kümesi bilumum organik sebzelerin yetiştirildiği mekanı seçip 1 haftalık uzun bir tatilin bana 1 yıl gibi gelmesi sonucu organik beslenmeye merak salmıştım;

Organik beslenme son yüz yılın popüler gıda alım şekli olmaya başladı. Her şeyin tazesi ilaçsız kimyasal katılmamış hali oldukça revaçta. Aslında doğru olan da bu ancak kim ne kadar sağlıklı besinler yetiştirebiliyor hangilerine güvenmeli ?

Öncelikle söylemeliyiz ki !!! Organik Besinler yapay gibi durmaz  göze hitap eden süs bitkisi gibi duran sebze ve meyvelerin besin değeri yok denecek kadar az doğal yöntemler ile yetiştirilen şekli şemali çizilmiş gibi olmayan besinlerin organik olduğu gerçeğini ve beslenme açısından daha yüksek enzimlere sahip olduğunu da unutmamalıyız.

Peki Organik Besinlerde en çok tercih edilen hangisidir ve nasıl anlarız bu konu üzerinde duralım Son zamanlarda Yumurta süt ve süt ürünlerinin çiftlik tarzı yerlerden temin edildiği sipariş ile getirtildiği hatta sosyal medya üzerinden bile satışa sunulduğunu görüyoruz.

Özellikle çiftlikte yetişen gezen tavuk yumurtası olarak ta bilinen yumurta tavuğu olarak yetiştirilen cins tavuklardan elde edilen yumurtaların en sağlıklı besin değeri yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Yumurta Tavukları ne ile beslenirse organik bir yetiştiricilik sağlanmış olur sizler için araştırdık ;

Tavuklar genel olarak, tahılları, mutfak atıkları ve bahçede veya bahçe yeşillikleri ile beslenmeyi tercih ediyorlar. Fakat, ticari amaçla hazırlanan kanatlı hayvan yemleri tavukların beslenme gereksinimlerini karşılamak üzere hazırlandığından, bu ek öğünler, hayvanlarınıza fazla gele bilir tavukların beslenme ihtiyaçları büyük bir özenle karşılanmalıdır. Bunda dolayı da tavukların günlük tüketimlerini düşürmeli yüzde 10-15’inden fazlasını telafi etmeniz önerilmektedir. Onlara verilen ekstralar yeşillik arpa buğday gibi öğünlerin günün sonunda vermek en iyi tercih olacaktır. Bu şekilde, sürü gün içinde ekstra beslenmesini yapmış olacaktır. Bu tavsiyeler ticari palet yem ve buna benzer yemler kullanan yetiştiriciler için geçerlidir.

 

shifir