Anahtar Teslim Kümes Kurulumu Nasıl Yapılır?

Anahtar Teslim Kümes Kurulumu Nasıl Yapılır?

Kümes Kurulumu yeri nerede olursa olsun yapısal olarak sağlam dayanıklı ve güvenli olması gereklidir ki harcadığınız maliyeti sizlere geri dönüş olarak verebilsin. Zarara uğramamanız için bu en önemli unsurdur. Yapacağınız işi ucuza mal etmek istiyorsanız bu size ileriye dönük zarar olarak dönebiliyor.

Ticari Amaçlı kurulan kümeslerde Tavuklarınız için yada hangi canlının ticaretini yapacaksanız ihtiyacı olan tüm ekipmanların bulunması hiç bir detayın atlanmaması gerekmektedir. Bilmeniz gereken onlarca detay mevcuttur bunlardan biri Kümesinizin toprak zemin üzerine kurulmaması gerektiğidir. Toprak zemin üzerine kurulan Kümeslerde kış aylarında oluşan nemden yaz aylarına kadar bakteri barındıracağından söz konusu hayvanların telef olmasına kadar büyük sonuçlar zarar doğurabilmektedir. En önemlisi toprak yıkanmaz bir maddedir bu nedenle kümesinizin temizliği hijyenini sağlamaya çalışırken daha da fazla zarar verebilirsiniz zemin çelik olmalıdır bunun ile ilgili Uzman bir ekipten destek almanız şart.

Profesyonel ekip neler yapar size mekanı en uygun hale getirebilir zemininden ekipmanlara tüm önemli detayların bilgilendirmesini yapar ortamı hazırlar çiftlik kurulumunu anahtar teslim şekilde size verir ayrıca bilgilendirir ve konu hakkında takipte kalır eksik kaldığınız yerlerde danışmanlık sağlarlar.

Bunun ile ilgili çalışmalarına hayran kaldığım Ekip Tavukçuluk Malzemeleri Firması dinamik profesyonel uzman kadrosu ile daima en iyi hizmeti vermek için çabalıyor. Sektörün liderlerinden olan firma hem imalat hem de ticaretini yapmaktadırlar. Yalnızca Türkiye ile sınırlı kalmayan Firma Tüm Avrupa Ülkelerine İhracat yapmaktadır.

Bu sektör seçimleriniz arasında olacaksa ilk temel işinizi yük olarak değil gerçekten sevmelisiniz. Canlılar ile iletişiminiz onların bakımı hijyeni sağlığı tüm titizliği ile takip edilmeli dinlenmeyi biraz askıya almalısınız.

Tavukların günlük yem kontrolü sabah akşam yapılmalı sulukları asla boş bırakılmamalıdır. Susuz kalan hayvanlarınızın yaşam standartları düşerse bu onları strese sokacak verim almanızı engelleyecektir. Aynı zamanda kümes içerisinde ki araçlarında sayısı oldukça önem arz eder Örneğin Tavuk sayısı ile bağlantılı yemlik bırakılmalı sürekli doluluğu kontrol edilmeli temizliği sağlanmalı yem ziyanını önlemek için de ekipman tercihinizi çok iyi yapmalısınız bunun içinde seçim yaptığınız firmanın bilir kişisinden destek alabilirsiniz.

Ticari kümeslerde genelde otomatik yemlikler tercih edilir daha bireysel hobi amaçlı veya küçük çiftliklerde ise askılı tavuk sulukları askılı tavuk yemlikleri şamandıralı tavuk yemlikleri gibi modeller tercih edebilirsiniz. Yine ticari çiftliklerde Nipel Suluk larda oldukça yaygın olarak tercih edilmektedir.

Bu iş için gerçekten yeterli donanıma sahip ve bütçenizin müsait olması şart evinizin bir bölümünü dekore ettiğinizi hayal edin mesela mutfak seçimleriniz nasıl olur kendi evinize yeni bir alan yaratıyorsunuz belki biraz uç bir örnek olacak ama ne demek istediğimi anlayacağınızı umuyorum.

Bu mutfak tasarımı için tezgahın en kalitesini en pahalısını star galaxy granit olanlarından tercih ederdim ben neden mi en hijyenik en parlak en göz alıcı en sağlıklı ve en önemlisi de dayanıklılık açısından sürekli bu ortamı kullanacağım üzerinde gıda hazırlıkları yapacağım bir yer için maliyet gözümde olmazdı işte bu sektörde de canlıların besin aldığı ortamın size gerçekten verim vermesini istiyorsanız bireysel olarak kedi yaşantınızdan pay biçin derim.

Eğer çiftlik işine yumurta ticareti için girmiş bulunmaktaysanız işiniz biraz daha zorlu çünkü seçeceğiniz tavukların yumurta verim oranı kahverengi yumurta veren tavuğun ayrı beyazı ayrı tavuktan almanız Island cins tavukların yedikleri yemlerin farklı olması kaç haftalıkken yumurta verdikleri kaç haftalıkken kesime uygun hale geldikleri doğal ortamında çimlerde doğada doyasıya gezip organik yöntemler ile beslenip beslenmedikleri bunların hepsinin bilincinde olmanız şarttır.

Lohman Brown ve Ataks Diye adlandırılan tavuk cinslerine sahip olduğunuzda ciddi gelir elde edeceğinizi unutmayın bu türün Türkiye’de 200 300 çeşit damızlık civciv çeşidi bulunmaktadır buda senede 280-300 yumurta alabilirsiniz demek oluyor.  Gezerek beslenmesi yonca,semi zotu gibi besin değerleri açısından yüksek besinleri tercih etmeleri yumurtayı ve tavuğun yapısını kuvvetlendiren bitkilerden yararlanmasını sağlamaktadır. Yumurtaları beslenme şekillerinden ötürü bej kahve açık kahverengi şeklinde olabilmektedir.

Bu cins tavukların verdiği yumurtalar hem protein bakımından zengin ve iyi paıdadır bu da insanlara kaliteli bir besin kaynağı oluşturduğunuzdan prestijinizin artmasına yarar.

shifir