Bursa’nın İnegöl İlçesine Paraşütle Böcek Atıldı

Bursa’nın İnegöl İlçesine Paraşütle Böcek Atıldı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde tarla ve bahçelere paraşütler vasıtasıyla gökyüzünden bırakıldığı öne sürülen binlerce böcek, çiftçiyi canından bezdirmeye yetti. Çeşidi belirlenemeyen haşereler için İnegöl Ziraat Odası araştırmaları başlattı
Kulaca mahallesinde ceviz ticareti yapan çiftçi Mustafa Kaplan, bahçesindeki ağaçlara ilaçlama yaptığı  sırada gökyüzünden önüne bir poşet düştüğünü Düşen poşetin içerisinden  böceklerin bir anda uçuşmaya  başladığını

Binlerce böceği gören çiftçi Kaplan, ne yapacağını bilmeden neler olduğunu anlayamadan böcekleri ilaçla öldürmeye başladığını anlatmıştır.

Böceklerin hangi cinsten olduğunu çözemeyen çiftçi, öldürdüğü böcekleri ve paraşütü alıp İnegöl Ziraat Odasının yolunu tutmuştur.

PARAŞÜTLE ATILDI”

Olayı anlatan çiftçi Mustafa Kaplan, “Tarlamdaki ceviz ağaçlarını ilaçlamaya gittim. Tarlamda paraşüt şeklinde bırakılmış bir poşet buldum. Poşete yaklaştığımda içerisinden böcekler uçuşmaya başladı. Ben de sırtımdaki ilaç pompasıyla bir kısmını öldürdüm. Bu tür böceği ömrümde ilk kez gördüm. Hangi cins olduğunu bilmediğim böcekleri Ziraat Odasına getirdim. Keneye de, patates böceğine de benziyor gibi ama ne olduğunu ne amaçla atıldığını anlamadım” diye ekledi.

Paraşütle atıldığı iddia edilen böcekler çiftçiyi canına tak ettirdi. Bursa’nın İnegöl ilçesinde tarlalara paraşütle atıldığı iddia edilen binlerce çelik gibi sert kabuklu böcek, çiftçiyi canından bezdirdi. Cinsi belirlenemeyen böcekler için İnegöl Ziraat Odası harekete geçti.
Kulaca mahallesinde ceviz üretimi yapan çiftçi Mustafa Kaplan, ağaçlarını ilaçladığı sırada gökyüzünden önüne bir poşet düştü. Düşen poşet içerisinden çıkan böcekler uçmaya başladı.

Binlerce böceği gören çiftçi Kaplan, ne olduğunu anlayamadan böcekleri ilaçla öldürmeye başladı.

Böceklerin hangi cinsten olduğunu çözemeyen çiftçi, öldürdüğü böcekleri ve paraşütü alıp İnegöl Ziraat Odasının yolunu tuttu.

“PARAŞÜTLE ATILDI”
Olayı anlatan çiftçi Mustafa Kaplan, “Tarlamdaki ceviz ağaçlarını ilaçlamaya gittim. Tarlamda paraşüt şeklinde bırakılmış bir poşet buldum. Poşete yaklaştığımda içerisinden böcekler uçuşmaya başladı. Ben de sırtımdaki ilaç pompasıyla bir kısmını öldürdüm. Bu tür böceği ömrümde ilk kez gördüm. Hangi cins olduğunu bilmediğim böcekleri Ziraat Odasına getirdim. Keneye de, patates böceğine de benziyor gibi ama ne olduğunu ne amaçla atıldığını anlamadık” dedi.

ARAŞTIRMA BAŞLATILDI
İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik ise şöyle konuştu:

“Hayatımız tarım sektöründe geçti. Bu güne kadar böyle bir böcek cinsi ile karşılaşmadım. İlk gördüğümde patates böceğine benzettim ama o da değil. Değişik bir cins. Bunun içindeki binlerce böcek gökyüzünden paraşütle atılmış. Elle yapılmış bir paraşüt üstelik. Bu memlekette görmediğimiz böcek cinslerini de görmüş olduk. Zaman zaman aramızda da konuşuruz, biyolojik mücadeleyle ilgili. Eskiden patates böcekleri ve farklı böcekler yoktu. Sonradan ülkemizde ortaya çıkmaya başladı. Bunu çiftçimiz fark etmiş. Belki de bunu Türkiye’nin farklı bölgelerine de bıraktılar. Tarım sektörümüzle, bitkisel genetiğimizle de oynayan ülkeler var. Basit bir şey gibi görünüyor ama bu ürünlerimize veya topraklarımıza zarar verebilir. Bu böceklerini örneklerini, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Laboratuvarı’na göndereceğiz. Böceklerin hangi cins veya neye zarar verdiğini görmüş olacağız diye sözlerini bitirdi ve üzgünlüğünü dile getirdi.

Yıllardır Ülkemize yapılan saldırıların farkındayız ancak hiç bir önlem alınmamak ile beraber önüne de geçilemiyor İnsanların vücudu halı gibi sıvama alerjiler bulaşıcı hastalıklar kaptıkları dönemleri bir hatırlayın. Hatta ebolalar domuz gripleri kene istilası bunları bizim ülkemiz geçirdi daha neler neler hastanelerde karantina altına alınmış hastalar bulaşıcı belirtileri göstermiş tüm insanların bir odaya kapatıldığı Ülkemizin tehditler üzerine tehditler alırken İnsanları tavuk gibi kümese istifleyip tedavi altına almaları içler acısıydı.

Ebola virüsünü hemen hemen hepimiz hatırlarız Delillerin de gösterdiğine göre Afrika kaynaklı bir hayvandan olduğu tespit edilmiştir ne hikmetse bizim ülkemizde de can aldı bu bulaşıcı hastalık.

İnsanların Ebola virüsüyle hastalanması çok ilginçtir. İnsanlar virüsü taşıyamazlar .Doğal olarak nereden kaynaklı olduğunu bilemediğimiz için hastalığın insanlarda nasıl salgın yaptığını da bilinmiyor. Yine de ilk hastanın ebola taşıyan hayvan ile teması  sonucu hastalandığı tahmin edilmektedir. Bir defa birisi hastalandığı zaman, virüsü birkaç değişik yol ile diğerlerine bulaştırma ihtimali oldukça yüksek, İnsanlar hasta kişinin kanı veya teması ile direk  virüsü alabilmektedirler. Aile veya arkadaşları arasındaki yakın temas, beslenme  veya diğer sebepler ile virüs arkadaşlar ve aileler arasında daha çabuk yayılır böylece daha çabuk yayılma ihtimali gözlemlenmiştir.

Bu Nedenle Ülkemizde hastalıklar ile alakalı tedbirler alınmalı herkes bulunduğu ortamı bahçesini tarlasını tarıma uygun ilaçlar ile düzenli olarak temizliğini gerçekleştirmelidir. Firmalar ile irtibata geçip fiyat teklifi ve uygulama alanınız için analiz isteyebilirsiniz. Böylece yaşadığınız alanı temiz tutmuş  tehlikelere karşı önlem almış olursunuz.

Bir dönem de insanlığı tehdit eden parklarda bahçelerde piknik alanların da istila eden böcekler keneler pikniğe gittiğiniz de çimenlerde oturduğunuzda vücudunuza yapışan bu felaket getirici haşereler İnsanlığı bir dönem oldukça tehdit etti eğitimler verildi hastahaneler de seminerler düzenlendi insanlar bilinçlendirildi. Siz siz olun Yaşadığınız gittiğiniz gezdiğiniz alanlara ilaçlama yaptırın.

Sct böcek ilaçlama ile irtibata geçebilirsiniz.

shifir