Çocuklara Sağlık Beslenme Alışkanlıkları Kazandırma!

Çocuklara Sağlık Beslenme Alışkanlıkları Kazandırma!

Çocuk Beslenme alışkanlıkları ile ilgili yüzlerce kişinin fikri olduğunu hepimiz biliyoruz. Dünyaya bir birey getiririz ve etrafımızda ki herkesin onunla alakalı fikirleri vardır. Sürekli emzirirken görürler neden emziriyorsun ? Çocuk ağlar neden emzirmiyorsun? Ek gıda dönemi gelmeden ağızlarına bir parmak bal çalmaktan ne olabilir ki yada emziğe alışsın diye emziği reçele batırmak ne denli zarar verebilir öyle değil mi?

Ah işte bunların hepsi eğitimsizlikten herkesin fikrine uyum sağlayıp kendi evlatlarımızı başkalarının fikirlerine göre yönlendirmeye çalışmalarımızdan. Ne yazık ki Çocuk Beslenmesi Oldukça detaylı ve ince çizgileri olan bir konu daha sonra kapsamlı olarak yazacağım elbette, Bugünkü yazımızda nasıl kazandırılmalı daha çok bunu anlatmaya çalışacağız.

Taylan Kümeli diyor ki! ” Eğer bir çocuğa kahvaltı alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız önce siz kahvaltı yapın” Yani eğer evde rutin olarak kahvaltı hazırlanıyorsa mutlaka minik bireyimiz dahil olacaktır bu aynı zamanda öğlen ve akşam yemeği içinde geçerlidir. Çocuklar öyle varlıklar ki etrafını sürekli izler ve kendilerini bu şekilde şekillendirmeye başlarlar. Bu nedenle de Aile en büyük rol modeldir.

Son zamanlarda abur cubur yiyor çocuğum diye çok yakınmalar duyuyorum elimden geldiğince sağlıklı yaşam yazılarımızda yer vermeye çalıştığım ayrı bir konu buda Abur cuburun girmediği evde çocuk abur cubur yiyemez göremez ve bilmez büyüdüğünde de böyle bir alışkanlığı olmaz yemediği için bir bağımlılık söz konusu olmayacaktır.

Son olarak çocuğunuz ile sağlıklı besinler tüketmek istiyorsanız sizinde bu şekilde beslenmeniz Ona hazırladığınız her şeyi ilk etapta onun göreceği şekilde anlata anlata yapın birlikte omlet yapın ve içerisindeki sebzelerden bahsedin nasıl şevk ile oturup yiyecek göreceksiniz.

Her şey sizin elinizde..

shifir