Do It Yourself – Kendin Yap

Do It Yourself – Kendin Yap

Son zamanlarda çıkan Bir rivayete göre demonte mobilya fikrinin sahibi, IKEA tasarımcısı Gillis Lundgren tarafından ortaya çıktı ve bu, büyük ihtimalle bugüne kadar mobilya sektöründeki en yenilikçi fikirlerden biri olmayı başardı. Peki, bu sektörde bir sonraki önemli yeniliğin ne olacağını hiç merak etmiş miydiniz? Evet ettiyseniz, Hornbach isimli Alman ev dekorasyonu şirketi bu konuda size bir fikir sunmaya hazırlanıyor.

PSFK’in tarafından yayınlanan habere göre Hornbach, web sitesinden indirebileceğiniz yönergeler ile en baştan yapmanız gereken yüzyıl ortası modern tarzda bir sandalye satışa çıkarılmaya başlandı. Fakat sakın yanlış anlamayın, bu demonte bir sandalye kesinlikle değil. Bu sandalyenin bütün parçaları ayrı ayrı olacak şekilde elinize ulaşıyor ve bu parçalardan bir sandalye meydana getiriyorsunuz, demonte bir mobilyanın parçalarını birleştirmekten inanın ki daha da zor. Kısacası bu sandalyenin “Kendin Yap” (Do It Yourself) konseptinde olduğunu söyleyemek mümkün.

Berlin’de hayatını sürdüren Danimarkalı tasarımcı ve mimar Sigurd Larsen ile yapılan tasarım sonucunda ortaya çıkarılan bu şezlong görünümü veren sandalye ile sadece tüketicilere bir proje vermek değil amaçlanan, aynı zamanda onlara kendi mobilyalarını sıfırdan yapmaları için gereken araç gereç ve talimatları vererek ahşap işleri ve tasarım hakkında bir şeyler öğretmek hedefleniyor.

Bu tasarım sandalye, açık gül ağacı renginde çok katlı ahşap ve retro esintili mavi ve kirli beyaz çizgili bir motife sahip olan polipropilen kaplama kumaşından meydana gelmektedir. Sandalyenin genel estetiği ve sahip olduğu tarz ise inkar edilemeyecek bir şekilde İskandinav esintileri barındırmaktadır sade, görsel olarak hoş ve fonksiyonel bir görsel şölen sunmaktadır.

Fakat böyle bir sandalyeye sahip olmanın fiyatı çok da ucuz olmadığını bilmeniz gerek. Bu sandalyeyi ortaya çıkarmak için gerekli olan malzemelerin toplam fiyatı yaklaşık olarak 160 dolar civarında bir rakam tutuyor. Ana akım haline gelmesi zorda olsa, bu konsept büyük bir kitle tarafından benimsenebilir. Hornbach’ın başlattığı bu yeni konseptin tutup tutmayacağını elbette zamanla göreceğiz.

Kendin yap mobilya fikirleri son dönemlerde oldukça fazlalaştı. İnsanlar artık evlerinde limon kasalarından duvar üniteleri atıl durumdaki kavanozlardan şamdanlar araba lastiğinden puf bilumum eşyaları farklı özellikte ürünlere çevirmek için kurslara katılım sağlıyorlar. Paletten yatak odası yapıyorlar.

Uluslararası boyutta artık geri dönüşüm ve kendin yap projeleri bir hayli artış göstermiş bulunuyor. gerçekten de atılacak, işe yaramaz eşyalardan ya da birbirinden farklı araç gereçlerin amacının dışında farklı farklı yerlerde kullanılmasıyla evinize farklı bir hava katıyor. Kendin yap dekorasyon fikirleriyle duvarlarınız, evinizin çeşitli birçok yeri sizin elinizden çıkmış çok tatlı eşyalarla renkleniyor. Biz de karşılaştığımız yaratıcı fikirleri sizlerle paylaşıp bir nebze olsun ilham vermek istedik. Aralarından beğenip yaptıklarınız olursa etrafınızdakiler ile de paylaşıp ışık olmayı unutmayınız.

Kendin yap projeleri hazırlayanlar için her zaman bir aşk niteliği taşır. Bir tutku ile gerçekleştirilen bu tasarımlar, özgün fikirler ile gerçekleştirildiği için kulaktan kulağa yayılmaktadır, yaratıcı insanlar tarafından her zaman çok daha iyisi meydana getirilir.

Modern laminat parke döşediğiniz evinize aynı veya zıt tonlamalarda yaptığınız paletten bir orta sehpa ve kitaplıklar ile harmanlayabilmeniz mümkün.

Kendin yap projelerinin ucu bucağı elbette yık ve en güzeli sizin elinizden çıkan tasarım ürünlerin sizin zevkinizi ve kişiliğinizi yansıttığından ve el emeğinizi yansıttığından sizi hem ruhsal hemde maddi yönden en düşük bütçe ile bir şeyler planlayıp ortaya çıkarmak ekstra mutlu edecek olması aslında.

shifir