Emniyet Genel Müdürlüğüne Göre Arabada Bebek Koltuğunun Konumlanması

Emniyet Genel Müdürlüğüne Göre Arabada Bebek Koltuğunun Konumlanması

İlk defa bebek sahibi olan anne ve babalar için en önemli ihtiyaçlardan biri arabada bebek koltuğudur. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kanun maddesine göre arabada bebek için koltuk zorunluluğu olmakla beraber çocuklar için araba koltukları üç kategoride değerlendiriliyor. Bebek koltuğu nedir? Nasıl konumlandırılır?

Bebek Koltukları; doğumdan itibaren 1 yaşına kadar kullanılır. 8-9 kg olan bebekler diye sınıflandırma da mevcutken temel olarak 1 yaş esas alınıyor. 1 yaşından küçük çocuğunuz için bebek koltuğu kullanmanız gerekir. Bebek koltuğunun kullanımında hassas davranmanız gereken diğer durum koltuğun yerleşim yeridir.
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesinde koltuğun kullanılması ile ilgili açıklama şu şekildedir:
Bebek koltuğu 1 yaşına kadar olan çocuklar için dizayn edilmiş, araçlara arkaya bakacak şekilde monte edilmelidir. Koltuğun arkaya bakmasının sebebi, kazalarda hassas kafa ve boyun yapısına sahip bebeğin daha iyi korunması içindir. Kaza anında çarpma etkisi bebeğin kafa ve boyun kısmına göre daha iyi korunması için önlemdir. Bebeklerin kendi kendine hareket edeceği döneme kadar bu şekilde kullanılmalıdır.

Hareketli Çocuk Koltukları; çocuk artık kendi başına hareket etmeye başlayınca hareketli çocuk koltuğuna geçilir. Hareketli çocuk koltukları 4 yaşından itibaren kullanılır. Çocuk öne bakacak şekilde konumlandırılır. Aksi halde çocukta mide bulantısı yaşayabilir. Çocuk çevreyi izleyerek seyahat etmek isteyecektir.

Destek Koltukları; 4 ile 8 yaş arasındaki çocuklar içindir. Üç noktalı kemer sistemine sahip olmalıdır.

shifir