Enflasyonda Son Durum

Enflasyonda Son Durum

Enflasyon, fiyatlar genel düzeyinin sürekli ve hissedilir artışını ifade eden bir durum söz konusudur. Diğer bir tanımı nominal milli gelirin, bu gelirle satın alınan mal miktarına (gerçek milli gelire) nazaran artması yani fazlalık göstermesi anlamına gelmektedir. Deflasyonun tersidir.

İlk tanımda iki durumdan bahsedilmektedir şöyle ;

Birinci olarak tek bir fiyat ya da fiyat grubu değil, fiyatlar genel seviyesi gösterge hesaba katılmaktadır.

İkinci olarak artışın bir kereye ya da birkaç defaya mahsus olmadığı, sürekli olduğu vurgulanmaktadır.

Fiyatların genel seviyesi, ekonomide seçilen belli bir mal ve hizmet algısının (sepetinin) parasal karşılığı da denilebilir. Fiyatlar, mal ve hizmetlerle dolaşımdaki para miktarı arasındaki dengeye göre oluşmaktadır. Para miktarındaki artış (emisyon), mal ve hizmet miktarındaki artış (büyüme) ile dengeli olursa fiyatların genel seviyesi değiştirmemektedir. Ama bunlardan biri diğerinden fazla üretilirse az üretilen kıymetli hale geliyor demektir.

İnsanlar merakta enflasyonu bu denli artış göstermesi Tüm ülkeyi etkisi altına almış bulunuyor gözler maaşlara çevrildi herkes asgari ücrete ne olacağını düşünüyor kısacası herkes geçim derdinde son yapılan açıklamalar ise şöyle ;

Asgari ücret tespit komisyonunun aralık ayında yapacağı çalışmalar, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi içindeki ilk. asgari ücret maratonu olacak. 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, asgari ücret tespit komisyonu da, Cumhurbaşkanlığı teşkilat yapısı içindeki idari kurul, konsey ve komisyonlar arasına alındı, kurulun yapısıyla ilgili ise bir değişiklik yapılmadı. Buna göre komisyon 5 hükümet, 5 işveren ve 5 işçi temsilcisinin katılımıyla toplanacak. Kurul üye oylarının çoğunluğu ile de karar alacak.

Asgari ücret görüşmelerinde, 2018 yılı için 9 aylığına uygulanan 100 TL’lik asgari ücret desteği de önemli gündem maddelerinden biri olacak. Söz konusu destek, asgari ücretin bin TL’den 1300 TL’ye çıkarılması sırasında işverenlere destek için getirilmişti ve bu yılın ilk 9 ayı da dahil olmak üzere uygulandı. Ancak ekim ayı itibariyle destek sona erdi. Bu gelişmeler insanlara umut oldu sektörlerin bir hayli hızla kapanması çoğu insanın işsiz kalması ve iş arayışına koyulması ancak bir çok firmanın iflasını açıklaması derken ekonomi bir hayli dengesizlikler göstermeye başladı her sektörde yıkıntılar veya zirveler bu dönemde yaşandı İnşaat demiri Ankara odaklı firmalar piyasa ve demir fiyatlarını aşağıya çekse de batmaktan kaçamadı araba kiralama ankara odaklı firmalar yapılan son düzenlemelerden sonra yalnızca sermayesi olan ve sıkı çalışan şirketler ayakta kalmayı başarabildi Mobilya sektöründe ihracat durduruldu dolar bir çıkış bir iniş derken şu an yerini koruyor Peki Bu Ülke Nereye Gidiyor ?

shifir