Evdeki Tehlikelerden Çocuklarımızı Nasıl Koruruz?

Evdeki Tehlikelerden Çocuklarımızı Nasıl Koruruz?

Çocuklarımız bizim en değerlimiz, en kıymetlimizdir. Tabiri caiz ise canımızdan bir parça, yaşam kaynağımızdır. Onlar için yapamayacağımız hiç bir şey yoktur. Söz konusu çocuklarımız olduğunda bütün olanaklarımızı kullanırız. Bir ebeveyn olarak onları her türlü tehlikeden ya da tehlikeli ortamlardan korumak vazifemizdir.

Yapılan araştırmalara göre çocukların en çok tehlike ile yüz yüze geldiği yer kapalı ortamlardır. İstatistiklere göre 112 acil servis birimlerine yapılan ev kazası bildirimlerinin % 87’si çocuk kazalarıdır. Bir genelleme yaptığımızda bu oranın sadece çocuklara düşmesi, bizi önlem almamız gerektirdiği konusunda düşündüren bir mevzudur. Aslında küçük ve basit önlemler ile bu oranı minimum seviyelere indirgeyebiliriz.

Evler çocukların en çok zaman geçirdiği mekanlardır. Algıları çok açık olan bu afacanlar etraftaki her nesneye karşı aşırı ilgili ve meraklıdırlar. Bu nedenden dolayı kazaların en aza indirgenebilmesi için öncelikli önlemlerin evde alınması gerekir.

Bıçak, çatal, makas gibi delici ve kesici aletlerin bulunduğu çekmeceler,dolaplar kilitli tutmalı. Çakmak, kibrit gibi yanıcı maddeleri, zehirli kimyasal maddeleri çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza etmeliyiz. İçerisi su dolu leğen, havuz, kova, küvet gibi yerlerde çocukları tek başına bırakmamalıyız. Çocukların düşmesine neden olabilecek kapı ve pencerelere kilit takılmalıdır. Kenarları sivri olan eşyalara tehlikeyi ortadan kaldıracak şekilde mantıklı çözümler bulunmalı. Açıkta kablo, priz bırakılmamalı. Dolap, şifonyer, televizyon gibi mobilya ve elektronik aletler sabit bir yere montelenmeli. Hatta çocuklar için güvenli mobilya ürünleri satan inegöl mobilya mağazalarından istediğiniz renk ve modelde çocuk odası takımı seçerek güvenli ortam oluşturabilirsiniz

Ulu önder Atatürk’ün de dediği gibi “ Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, Onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.”

 

shifir