Halı Uyumu Koltuk ve Perdelerde Nasıl Olur?

Halı Uyumu Koltuk ve Perdelerde Nasıl Olur?

Son yıllarda zemin kaplama olarak parke çeşitleri modern olduklarından dolayı parkelerin üstü fazla kapatılmamaktadır. Sade bir havanın oluşması için halılar eskisi gibi zemini kapatmamaktadır. Fakat küçükte olsa halı kullanımı her odada yapılmaktadır.

Salonda halı koltuk uyumu için zeminin rengine de dikkat edilmelidir. Örneğin zemin renkleriyle uyumlu halı kullanırsanız sade şıklık yakalarsınız. Fakat renkli desenli halıları tercih edersiniz daha canlı bir salona sahip olursunuz. Seçtiğiniz halının ve koltuklarınızın uyumlu olması gerekmektedir. Birebir aynı renk olması gerekmez. Motif ve renklerinden de uyumu yakalayabilirsiniz. Koltuklarınız gri renkte ise krem tonlarda halı kullanabilirsiniz. Nitekim halının üzerine gri motiflerin veya renklerin olması da hoş olacaktır. Bunun gibi küçük numaralar üzerinden karakterli ve düzenli  odalar oluşturmak mümkündür. Süs eşyalarından da salonda uyumu sağlayabilirsiniz. Ev dekorasyonu düzenlemesinde halının önemi büyüktür.  Mekanın küçük, büyük olması ve genel tarzının ne olduğu göz ardı edilmeden halı tercih edilmeli ve kullanılmalıdır.

Odanızda birden fazla halı kullanıyor iseniz  boyutlarının farklı olmasına dikkat etmelisiniz.  Boyutları aynı olan halıları kullanmamalısınız. Çünkü bu durum mekanı olduğundan küçük göstermesine sebep olacaktır. Rahat ve sıcak bir atmosfer oluşturmak için sarı, kırmızı ve turuncu gibi renkler kullanmalısınız . Gri ve mavi tonlar ise mekanda büyük algısı oluşturacaktır.
Mekanda desenli bir  tablo veya obje varsa sade bir halı tercih etmelisiniz. Tam aksi koltuk kumaşları sade ve duvarlar nötr tonlarda ise o zaman hareketli ve desenli bir halı seçmelisiniz.
Halının boyutu da modeli kadar mühimdir. Halının kenarlarını açık bırakırsanız mekana büyüklük algısı oluşturacaktır. Hareket kazandırmak için kabartmalı ve üç boyutlu  halılardan yararlanabilirsiniz.
Farklılık oluşturmak isterseniz  farklı renk ve desenlerde halıları bir arada kullanmanız hoş olacaktır.

Halı İle Koltuk Renkleri Nasıl Olmalı?

Koyu renk halılara sahipseniz koltuklarınızın daha açık renk olması iyi olacaktır. Bu durum yoğunluğun önüne geçeceği için koltuklarınızın daha çok ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Öyle ki salonlarda en önemli üçlü, televizyon, koltuklar ve yemek masası olarak bilinmektedir. Herhangi birini merkez seçerseniz renk uyumu ve  yerleştirmede sorunlar yaşamazsınız. Buna göre aksesuar veya  perde seçimlerinizi de yapabilirsiniz. Açık renk koltuk takımı kullanıyorsanız daha renkli halılar tercih edebilirsiniz. Hasır detaylar bir hayli ilgi görüyor son zamanlarda. Bu tonlamalarla halı seçebilirsiniz. Koltuklar beyaz renkteyse üzerine çeşitli  renklerden yastıklarla süsleyebilirsiniz. Beyaz koltuklar, hasır ve renkli yastıklar sayesinde hoş bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Aksesuar seçerken de  gerçek çiçekler ve vazolar kullanabilirsiniz. Gerçek çiçekler genelde hasır salonlarda sergilenmektedir.

Halı İle Perdelerin Uyumu Nasıl Olmalı?

Halıları ve perdeler genel olarak  aynı renk tonlarında olduğunu görürüz. Açık renkte  perde ile halı seçerseniz koltukları daha koyu hale getirebilirsiniz. Kahve veya grili  tonlarından koltuklar seçebilirsiniz. Bu tonların ön plana çıkması içinde perde ile halılarda krem veya bej tonlarını kullanmanız iyi olacaktır. Salonlarda bej rengi  vazgeçilmez renkleri arasındadır. Ayrıca bej ile birden fazla rengi kombin etmekte zor olmamakta. Salonda halı koltuk uyumunu yakalamak için  bir takım eşyalar ve tonlamalar üzerinden yapılmasını sağlayabilirsiniz. Halı, perde ve koltuklara yönelik renk uyumlarını yakalayarak hoş tasarımlara yaratabilirsiniz. Hatta şallar, yastıklar ve süs eşyalarından da renklendirmelere yer vermeniz iyi olacaktır. Burada birbirinden çok farklı renkleri kullanmamak daha faydalı olacaktır. Çünkü bu durum salonlarda gözlerin yorulmasına sebep verecektir. Bundan dolayı fazla detaylar küçük bir oda haline gelmesini sağlayacaktır. Odaların küçük görünmesini engellemek istiyorsanız az sayıda eşya ve aksesuar tercih etmelisiniz.

Salonlarda Süs Eşyalarından Uyum Nasıl Olmalı?

Koyu renkli salonlarda belli başlı süslemeler yapılmaktadır. Duvarlara çok geniş tablolara yer verildiğini görmekteyiz.  Avize seçimleri de genelde  sallantılı modellerden yana yapılmaktadır. Büyük mumluklar ve vazolarla süslemelere yer verebilirsiniz. Süs eşyalarının kullanımlarını renkli salonlarda olduğunu göreceksiniz. Özellikle sehpaların üzerlerinde  çerçeve ya da biblolar  konulmakta. Bu detaylar neticesinde tasarım salonların oluşturulması sağlanılmakta. Salonların vazgeçilmez süs eşyalarından biri de yastıklardır.  Sarıdan , kırmızıya kadar pek çok ton ve renkte yastıkları  koltukların üzerinde görebilirsiniz. Bu tarz salonlarda halıların da sade ve desensiz olması yararlıdır.  Bu durum yastıkların daha da ön plana çıkması ve salonun renklenmesini sağlayacaktır. Salonda halı koltuk uyumu yakalanması öneminin yanı sıra küçük detayları da göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

En çok halk tarafından kabul görmüş ve kullanılan halı markaları Merinos, Saray, Kaşmir ve Artemis’tir

Merinos halı fabrikası Şehitkamil- Gaziantep,Saray halı fabrikası Develer-Kayseri’.,Kaşmir halı fabrikası Şehitkamil-Gaziantep  ve Artemis halı fabrikası Gebze-Kocaeli’dedir.

Halılarınızı düzgün ve leke olduğunda temiz kullanmakta önemlidir. Eğer evde halı yıkama makinası varsa kendinizde belli aralıklarla temizleyebilirsiniz. Ya da bir halı yıkama firmasının yıkaması, halınızın cinsine göre yıkamaları açısından daha doğru olacaktır.

shifir