Hayat Bir Tiyatro

Hayat Bir Tiyatro

Bence hayat bir tiyatroysa bu tiyatronun eminim Rejisörü sizsinizdir.Hayattan ne isterseniz ve ne için çabalarsanız işte o zaman o olur. Bu söylediğim şey fırsatlar ve olanaklar dahilinde…Bir çok  aktör ve aktrist kişiler sizin hayatınıza bir çalışan mantıyla  tayin edilmiş. Ve İstediklerimize istediğiniz rolü veriyorsunuz. İstediğinizi de bir köşeye atıp unutabilirsiniz genelde de bu iş hayatında yaşanan bir durum oluyor. Ve en istemediğimiz işte bile kadro dışı bırakılabiliyorsunuz..Rollerini gönülsüz oynayanların yerine, o role talip olanları işe alabilirsiniz. O zaman iyi bir verim alınabilirsiniz Veya daha kabiliyetlisini bulunca eskisi olan sorumlu kişiyi değiştirebilirsiniz…Hayatta işte böyledir eskiyen bir elbise yada ömrü geçen bir mobilya gibi kapının önüne atılır.Rollerini beğenmedikleriniz şeyleri sabırla  istediğiniz yöne gitmelerini sağlamalısınız. Zor ve sabır gerektiren bir iştir. Böyle başarılı  işleri geride  ve bırakmakta  yaratmakta imkansız değil.

Yalnız unutmayın hayattaki rollerinizi ve  sözlerinizi siz yazmıyorsunuz. Ve Herkes sizin istediğiniz cümleleri kurmuyor. Herkes doğaçlama olduğu gibi  oynuyor hayattaki rolünü. Siz de bu durumda  her duruma karşı hazır cevap olan kişiliğe bürünüyorsunuz…Hayat oyununda çoğu zamanda doğaçlama yaşanır. Yeri değiştirme şansınız var ama zaman için yapılacak bir şey yok. Süre bellidir. Doğru yaşamak önemlidir. Çünkü; Zamanı değiştirmeye gücünüz yetmiyor. Ne yazık ki…Öyle zamanları ben genelde yarış arabasına benzetirim ne kadar doğru bir hız yaparsanız istediğiniz yere o kadar çabuk yetişirsiniz.ve buda bize hayatın bir araç olduğunu gösteriyor.

Şimdi gelelim hayat  senaryomuza ve hayat senaryonuzu her adımda yeniden restore etmeye  devam edeceksiniz. Her adım sizi yeni bir fırsat çıkaracak ve yeni fırsatları değerlendirme şansı verecek  ve tercihler değişecektir… Tıpkı bir avukat gibi  yeni ve bilinmeyenlerle dolu  bir dava alması gibi… Hayata Yapamayacağınız tek şey “olmadı baştan” Yapmalıyım  dememek çünkü bazı hataların telafisi mümkündür ama bazısının da  değildir.  Olmadıysa, olacak yeni bir yol bulunacak hayata telafisi olmayan tek şey ölümdür…

Öncelikle Olarak hayat senaryonuzdaki bütün olabilecek ve olamayacak şeylerin farkında olmak, en önemli ve en temel  kuraldır. Genellikle hayat  sahnesine  konan eserlerde, Yerinde Sayma durumu yaşanıyor. Olmayanlar için geriye dönüp dönüp bir daha denemek gibi….  Son bir tekrar daha diye diye bir daha denemek…. Dakikalar ve hayat geçiyor ve hayat perdesi  kapanmadan istediğiniz yere gelebilmek için vakit kaybetmek çok saçma olur.

Hadi Durma Devam Et…

Hayat rolünden memnun olmayıp rolünden  ayrılmak isteyenleri rolünde kalmaya ikna etmek, oyuna yeni katılan bireyleri bazen bir yetişkinleri  bazen de  çocukları buda kendi içinde bir emek…. Ama sonuçta bu oyuna siz isim bir koyacaksınız ve bu oyununuz olacak…bunu Unutmamak gerek Çünkü; Mutluluk oyunu mu? mutsuzluklar diyarı mı? başarı hikayesi mi? yoksa fedakarlık hikayesi mi? Sizin kararınız olacaktır. Hayat sizin tercihlerinizdir ve BAŞARILARINIZI  KAYBETTİKLERİNİZLE ÖLÇÜN!!!!

shifir