İnegöl’ün Mobilya Üreticileri Hindistan’a Çıkarma Yaptı !

İnegöl’ün Mobilya Üreticileri Hindistan’a Çıkarma Yaptı !

İnegöl mobilya üreticileri, Hindistan’ın Yeni Delhi kentinde mobilya forumuna katılarak Hintli alıcılarla ikili görüşmelerde bulundu..

Mobilya üretiminin önemli merkezlerinden İnegöl’deki üreticiler ihracat payını artırmak için dünya genelinde pazar arayışını sürdürüyor. Gelişmekte olan pazarları mercek altına alan mobilyacıların son durağı Hindistan oldu.

Hindistan Odalar ve Borsalar Birliğinde gerçekleşen mobilya forumunda konuşan Türkiye’nin Hindistan Büyük elçisi Burak Akçapar, 1.2 milyar nüfusa sahip dünyanın 14. büyük mobilya pazarına sahip Hindistan’da orta sınıfın hızla genişlediğini belirterek, Türkiye’nin bu orta sınıfın beklentilerini karşılayabilecek mobilya üretim yapısına sahip olduğunu söyledi. Türkiye-Hindistan ilişkilerinin son yıllarda geliştiğini vurgulayan Akçapar, “15 yıldır gerçekleşmeyen bir cumhurbaşkanı ziyareti Hint tarafından gerçekleşti. 10 yıldır dış işleri bakanı Türkiye’ye gelmiyordu, geldi. 2009’dan bu yana karma ekonomik komisyon toplanmıyordu, toplanıyor. Bu siyasi düzeydeki yoğun ilgi ve hareketliliğe eş olarak ekonomik ilişkileri de devreye sokabilmek için ihtiyacımız olan şey bilinç, öğrenme, piyasayı tanıma ve ortakları teşhis etme. Bu ziyaretlerle bunu yapıyoruz. Ve ticari ilişkilerde çok ciddi bir hareketlenmenin eşiğinde olduğumuza inanıyorum” dedi.

shifir