İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi, Türkiye’nin denizcilik ile ilgili en büyük koleksiyonuna sahip, aynı zamanda dünyanın da sayılı müzeleri arasına girmeyi başarmıştır. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olan müze, ilk olarak 1897 yılında Kasımpaşa’da küçük bir binada Müze ve Kütüphane İdaresi olarak kurulmuştur. İkinci Dünya Savaşı süresince eserlerin iyi korunabilmesi adına bir süre eserler Anadolu’ya gönderilmiş ama savaş sonrası yeniden İstanbul’a getirilmiştir. Müze 1961 yılında bugünkü bulunduğu yere taşınmıştır.

1897 yılında Kuruluşuna destek olan isimler ise İstanbul Deniz Müzesi, Bahriye Nazırı Hasan Hüsnü Paşa, Miralay Hikmet Bey ve Yüzbaşı Süleyman Nutku’dur.

Müze bugün Beşiktaş ilçesindeki Cezayir Caddesi, Barbaros Hayrettin İskelesi Sokak’ta bulunuyor. İstanbul Deniz Müzesi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı hizmet vermekte. Müzenin binası 3 katlı olup, 4 büyük salon ve 17 oda sergileme alanına sahip.

İstanbul Deniz Müzesi, Türkiye’nin denizcilik alanında en büyük müzesidir, içerdiği koleksiyon çeşitliliği açısından dünyanın sayılı müzelerinden biri olmasının yanı sıra hemde Türkiye’nin ilk deniz müzesi ünvanına sahiptir. Müzede 20 binden fazla eser bulunmakta. 4 ana galeri, çocuk odaları, sinevizyon odası, çok amaçlı salon, 2 fuaye ve 2 farklı sanat galerisinin olduğu müzede Dünya’nın en eski kadırgalarından saltanat kayıklarına kadar oldukça ilgi çekici parçalar var.

Dönemin bahriyeli kıyafetleri, gemi modelleri, haritalar, el yazmaları, sancaklar, armalar, seyir aletleri ve tablolar müzede sergilenen eserlerin arasında yer alıyor. İstanbul Deniz Müzesi’nin tüm koleksiyonlarını görmek için bir gününüzü ayırmanız yeterli…

İstanbul Deniz Müzesi Giriş Ücreti

Müze Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı olduğu için fiyat politikası biraz farklı ve bir çok kişinin ziyaret edebilmesi için oldukça makul fiyatlara sahip.

Yetişkinler 6,5 TL vererek, öğrenciler ise ücretsiz olarak müzeyi gezebilirler.

İstanbul Deniz Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze pazartesi günleri, yılbaşında ve dini bayramların ilk gününde kapalı.

Müzenin ziyaret saatleri 9:00-17:00 arasında. Ancak yaz saati uygulaması boyunca hafta sonlarına özel olarak ziyaretler 10:00 ile 18:00 arasında yapılıyor.

İstanbul Deniz Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir
Deniz Müzesi Beşiktaş sahilde Başbakanlık Ofisi ve Shangri-La Oteli ile yan yana.

Anadolu yakasından gelecek olanlar, Kadıköy ve Üsküdar’dan deniz yolu ile Beşiktaş’a kadar gelip 100 metrelik bir yürüyüşle müzeye ulaşabilir.

Metrobüsle gelecek olanlar da Zincirlikuyu Durağı’nda inip, Beşiktaş’a inen otobüsleri ya da minibüsleri kullanarak Beşiktaş’a birkaç dakika içerisinde inebilirler.

Bağcılar-Kabataş Tramvay Hattı ile de Kabataş’a kadar gelip, yaklaşık 1,5-2 kilometrelik mesafeyi yürüyüp de müzeye ulaşılabilir. Ya da buradan da Beşiktaş’a giden herhangi bir otobüse binilebilir.

Boğaziçi veya Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinden şahsi aracı ile gelecek olanlar da Beşiktaş çıkışlarından çıkıp, Beşiktaş Sahil’e kadar indiklerinden müzeye kadar gelmiş olacaklardır.

İstanbul Deniz Müzesi veya diğer müzeleri gezmek için istanbul daily city tours web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

shifir