KidZania

KidZania

KidZania ilk Meksika’nın başkenti Mexico City’de çocuklara hayallerindeki mesleği bugünden yaşatmak için kuruldu. Santa Fe bölgesinde 1999 yılında ilk kez  açılan KidZania bugün 19 ülke, 24 şehirde faaliyet göstermektedir.

KidZania, 4 -14 yaş arasındaki çocukların 65 aktiviteye katılarak sanatsal, fiziksel ve sosyal becerilerini geFliştirdiği, tercih ettikleri 100’den fazla mesleği deneyimlediği, kendi kararlarını verip, özgürce hareket ettiği, yaratıcılığını kullandığı, arkadaşlar edindiği, ürettiği dünyanın ilk çocuklar ülkesidir. Çocuklar, yetişkinlerin dünyasına adım atarak farklı iş alanlarını tanıma, yetişkinlerin mesleklerini deneyimleme ve sorumluluk alma fırsatını yakalıyor. Seçtikleri meslekle ilgili her konuda bilgilendiriliyor ve gerçek bir üniforma giyip işbaşı yapıyorlar. Pilotlar uçak kullanıyor, gizli ajanlar sır perdelerini aralıyor, arkeologlar kazı yapıyor ve şefler birbirinden leziz yiyecekler hazırlıyor. Kısacası; çocuklar, KidZania’da gerçek dünyanın tadına bakıyor. 21. yüzyılın ön plana çıkan meslekleriyle tanışan çocuklar, bir diğer yandan da çevre, sürdürülebilirlik, finansal okuryazarlık, ekip çalışması, sorumluluk bilinci, özgüven gibi önemli kavramları öğreniyor ve geleceğe hazırlanıyor.

Çocukların gelecekte olmayı istedikleri meslekleri deneyimlemeleri için 8.000 m2’lik bir alanda kurulan bu dünyada onların hayallerini gerçekleştirirken, heyecanlarına da ortak oluyor.

KidZania Ekonomisi

Eğlen, Öğren, Keşfet!

KidZania’da rol yaparak öğrenme süreçlerinde en önemli konulardan biri KidZania’nın resmi para birimi KidZos’tur. Çocuklar, ülkenin arz ve talep dengesine bağlı olarak KidZos kazanır ya da harcarlar. KidZania’ya girişlerde çocuklara 50 KidZos değerinde çek verilir, bu çekleri bankada bozdurup, nakit hale getirirler. Yaptıkları iş karşılığında KidZos kazanan çocuklar, bu parayı bankada açtıkları hesapta biriktirebiliyor ya da para çekme kartlarıyla ATM’lerden nakit KidZos çekebiliyor. Eğer isterlerse de dünyadaki tüm KidZania’larda diledikleri gibi harcayabilirler.

Güvenlik

KidZania İstanbul’da Güvenlik:
KidZania’da güvenlik en önemli konuların başında gelir. Tüm ziyaretçilerin güvenliği için yalnızca bir giriş ve çıkış bulunmaktadır. Bu giriş ve çıkış alanları KidZania güvenlik yetkilileri tarafından korunur.

KidZania İstanbul’da Havaalanı’ndan gerçekleştirilen girişlerde hem çocuk ziyaretçiye hem de eşlik eden yetişkine RFID bileklik takılır, bu nedenle giriş sırasında çocuğa eşlik eden bir yetişkin olması gerekir.

Her bir RFID bileklik, kullanıcısına özel olarak sisteme tanımlanır. Başka ziyaretçilere devredilemez ve güvenlik sebebiyle bilekten çıkarılamaz. Bileklikler ancak çıkış işlemleri yapılırken, velinin izni ile KidZania İstanbul çalışanları tarafından çıkartılır.

Ayrıca tüm KidZania İstanbul ekibi, olasılıklar ve acil durumlar için eğitimlidir. Rehberler, giriş-çıkışlar dahil olmak üzere parkın stratejik yerlerinde bulunur. Olası acil müdahale gereken durumlar için her zaman revir ve doktor bulunur.

Engelli çocukları da unutmuyoruz. Dünyadaki tüm KidZania’lar erişebilirlik ilkesine göre Meksika tarafından tasarlanmaktadır. Onların güvenliği için de her türlü önem alınıyor. KidZania İstanbul engelli dostu yollar ve asansörler ile tüm aktivitelerden engelli vatandaşlarımızın eksiksiz yararlanabilmesi için tasarlanmıştır. Parkımızda ihtiyaç duyulan zamanlarda misafirlere park içinde kullanmak üzere verilebilecek tekerlekli sandalyeler bulunuyor. Yıl içinde gerekli izinler alınarak birçok okuldan engelli öğrenciler sosyal sorumluluk kapsamında KidZania’ya ücretsiz giriş yapmaktadır.

KidZania Yaz Kampı, bu yaz da 18 Haziran – 31 Ağustos tarihleri arasında, çocuklar için harika bir program hazırladı.

Programda her sabah gerçekleşen Açık Hava Aktiviteleri, müzik, sanat ve spordan oluşan Ortak Aktiviteler ve özel konseptlerle hazırlanmış Tema Aktiviteleri’nden oluşan haftalık ya da 2 haftalık etkinlik programları bulunuyor.

5-6, 7-9 ve 10-12 olmak üzere 3 yaş grubuna göre hazırlanan programda çocuklar eğlenirken öğreniyor, kendilerini keşfediyor, ilgi alanlarını geliştiriyor ve yeni bir sosyal çevreye dahil olarak yeni arkadaşlar ediniyor.

Haftalık programın son bulduğu cuma günlerinde çocuklara KidZania Yaz Kampı katılım sertifikası veriliyor.

Çocuk Bilet Fiyatı

75,00 TL

Yetişkin Bilet Fiyatı

30,00 TL

Pazartesi

Kapalı

Salı – Pazar

10.00 – 19.00

Adres: Acıbadem Mahallesi, Çeçen sok. No:25, 34660 Acıbadem Üsküdar/İstanbul
(0216) 428 67 63

 

shifir