Mutfak Dekorasyonu

Mutfak Dekorasyonu

Günümüzde estetik algısı tüm yaşam alanlarımızı ele geçirmiş durumda Mobilya Salon Takımı Yatak Odası Takımı Mutfak tasarımları ofislerimiz kısaca zamanımızı geçirdiğimiz her alanın son derece şık görünmesi hem bizim keyifli vakit geçirmemiz için hemde psikolojik olarak rahatlamamız için son derece önemli.

Mutfak dekorasyonu kadar mutfak inşa etmek ve planlamak da fazlasıyla önem arz eder. Mutfak içinde yapılacak doğru bir planlama ile çok pratik bir mutfak yaşamına, çok ideal bir yaşam alanına ve mutfaktan maksimum verim alabileceğiniz bir odaya sahip olursunuz. Yeni bir mutfak inşa edecekseniz dikkat etmeniz bir çok nokta vardır. Bu noktalar hem estetik bir mutfağa sahip olmanızı sağlayacak hem de bir mutfağın mutfaktan çok öte olmasınına katkı sunacaktır.

Tasarım oluştururken size ait çizgiler oluşturmak sonucu daha özgün kılar  size ait sizden bir parça gibi. Örneğin yeni bir ev kuruyorsunuz kendinize alanlar yaratabilirsiniz rahatlama amaçlı masaj koltuğu alanı hobi köşesi kitap köşesi v.b bu tabi sizin kişilik ve karakterinizle bağdaş bir durum. öRN; mesleğiniz de Dünya mutfakları aşçısı nasıl bir tasarım yapardınız bir iç mimardan yardım alır mıydınız ? Hayatımızın her alanında bir profesyonel aramaz mıyız saç bakımı, Cilt bakım ürünleri kullanırken bile bu işi en iyi yapan uzmanlara bırakırız kendimizi öyle değil mi?

Bizce hiç gerek duymazdınız…. Çünkü profesyonel bir iş planı dahilinde çalışan insanlar neye ne kadar ihtiyaçları olduklarını belirleyebilirler görsel hafızanızın da yüksek olduğunu var sayarsak bu işin altından kalkabilirsiniz. Tabi belirli bir bütçeniz varsa yardım almanızda da hiç bir sakınca yok.

Evden çıkın tüm ölçüleriniz elinizde hazır olsun uygulama alanınız mutfak ve yalnızca hayal edin, zemin ve duvardan başlamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Sevdiğiniz tonları seçin Zeminde soğuk tonlar tercih ediyorsanız duvarda da daha baskın renkler kullanabilirsiniz zemin açık gri parke ise duvar koyu gri beyaz baskın saks mavi tek duvar olmak kaydı ile dekorasyon yapabilirsiniz. Parke seçimlerinizi de kaliteli bir firmadan almanız uzun ve sorunsuz bir şekilde kullanmanıza olanak sağlar. Bunun için yener laminat parke firmasını tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra boya seçimlerinizi yaparken kullanacağınız mutfak dolabı ve tezgahı kesinlikle belirlemeniz gerekli ne kadar çok yönlü düşünüp hayal edersiniz o kadar başarılı sonuçlar elde edersiniz Mutfak dolabı seçerken Nelere dikkat etmeliyiz ? Bu sorunun yanıtlarını gelin sizler için yanıtlayalım.

Mutfak dolabı seçimi hem mutfak dekorasyonu yönünden hem de genişlik bakımından büyük önem taşır. Mutfaklarda fazla eşyaların dolaplar da saklanması ve ortamın ferah olması gerekmektedir. Mutfak dolabı seçerken dikkat edilecek önemli noktalar vardır.

Mutfaklarda dolap tercihinizde açık tonlar seçilmesi mutfağın hem aydınlık görünmesini hem de ferah bir ortam yaratmasını sağlamaktadır. Aydınlık ve düzenli bir görünüm oldukça önemli olmaktadır. Mutfak dolabı vizon ve beyaz tonlarında seçilerek daha açık bir izlenim bırakmaktadır.

Mutfak dolabında beyaz eşyaları içine alacak bölmelerinin bulunması, hem dekorasyon fikrine uyum sağlaması hem de dağınıklığı ortadan kaldırması açısından ön plana çıkmaktadır. Eşya düzeni için dolabın varlığı mutfağın derli toplu olmasını sağlamaktadır. Mobilya ile uyumlu olan dolaplarda renk ve dekorasyon düzeni önemli olmaktadır. Mobilya tonları ile uyan dolaplar da dekorasyon amaçlı kullanımlar mümkün olabilmektedir.

Dolaplarda ahşap detaylara yer verilse bile koyu tonlar ve duyumlardan uzak durulmalıdır.Koyu tonda olan dolaplar mutfağın aydınlığını kapatarak, karanlık görünümlere sebep olacaktır. Aydınlık ve açık ahşap tonlar dolap seçiminde olmazsa olmaz seçimler arasında yer almaktadır.

Mutfaklarda seçilen dolap modellerinde çok gözlü ve çekmeceli yapılar önem taşımaktadır.Genişlik son derece önemli bir husus olmaktadır.

Dolapların önemi kadar Tezgah Seçimlerinizde çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Isıya dayanıklı hijyen sağlayacak bakteri oluşumuna kesinlikle fırsat tanımayacak aynı zamanda göze hitap edecek estetiği sağlayacak bir görüntüsü olmalı peki ya bu seçimi nasıl yapmalıyız ?

Mutfak tezgahı çeşitleri arasından; yani Granit, belenco, paslanmaz çelik, çimstone, star galaxy granit gibi bir çok seçenek arasından mutfak tezgahınızı seçerken kullanım alanınıza göre akıllı seçimler yapmak için mutfak tezgahı üretiminde kullanılan birbirinden farklı malzemeleri avantajları ve dezavantajları ile birlikte tanımak ve buna göre değerlendirmek son derece önemlidir.

Evinizin mutfağında size ait çizgiler oluşturmak tabiri caizse baştan yaratmak istediniz, uzun süreli bir kullanım için dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de mutfak tezgahınızın seçimidir. Mutfak tezgahı seçerken evvela mutfağınızda arzu ettiğiniz dekorasyon tarzını göz önünde bulundurmalısınız. Tüm dekorasyon alanlarında olduğu gibi mutfak dolabı seçimi ve mutfak dekorasyonunda da küçük fakat etkili detaylar ile zevkinizi yansıtan şık bir mutfak dekore edebilirsiniz. Mesela klasik tarzda dizayn edilmiş bir mutfakta paslanmaz çelik tezgah kullanımı veya oldukça modern dizayn edilmiş bir mutfakta ahşap malzeme kullanımı görsel bütünlüğü bozacaktır. Dolayısıyla birbiriyle uygun malzemeler seçmeye özen gösterilmesi gerekmektedir.

Mutfağınızı dolap kapakları ve genel olarak mutfak mobilyaları ile göz önüne çıkarmak isterseniz sade görünümlü bir mutfak tezgahı seçmek daha doğru bir tercih olacaktır. Mutfak dolabı kapakları ve kapak kulpların sade biçimde tercih edildiği ve çeşitli araç gereçler ile mutfağa özgü aksesuarlar yardımı ile de görselliğin zenginleştirildiği mutfak tasarımlarında da aksine albenili, göz alıcı bir mutfak tezgahı tercih edilmelidir. Hem görsellik hem de kullanışlılık açısından büyük faydalar getirecektir. örneğin bir çok insan henüz yeni tadilat yapmış olmasına rağmen bu tarz ufak detayları gözardı etmiş olmasından dolayı çeşitli şikayetlerde bulunabilmektedir, dolapların kurulumu sırasında beğenmeyenler tercihlerinden memnun olmayan insanlar sıkça duyduğumuz şikayetler ve daha nicesi için iyi tercihler yapmakta fayda var. Mutfak tezgahının kolay kirlenmesi ve arzu edildiği kadar temiz görünmemesi de bunlardan biri diyebiliriz çelik lama profil uygulanan bir mutfak tezgahı hiç göze hitap etmez öyle değil mi? Şayet sizin de bu yönde şikayetleriniz varsa ilerideki tezgah seçiminizi daha kolay temizlenebilir, kimyasallara karşı uzun süre dayanıklı ve iz bırakmayan malzemeden imal edilmiş bir tezgahtan yana kullanabilirsiniz. Üstelik tezgahınız hangi malzemeden imal edilirse edilsin, sıcak tepsi, fırın kabı veya çelik tencere gibi yüksek sıcaklıktaki bu malzemeleri tezgahınıza doğrudan temas ettirmemelisiniz. Aşırı sıcak kaplar mutfak tezgahınızın en büyük düşmanıdır. Çaydanlık yerine tezgahınızı korumak için awox çay makinesi alarak tezgahınızı koruyabilirsiniz.  Tezgahınıza zarar verebilir kalitesiz ürünlerden kaçınmalısınız.

Karmaşık görüntüler aşırı eşya bulunduğunuz ortama ferahlık değil karmaşa ve sıkıcılık katar ne kadar çok aksesuar o kadar az hijyen demektir mesela çok yakın bir arkadaşımın buzdolabının üzeri magnet kaplı idi tek tutkusu gittiği her şehir ve ülkeden magnet alıp iliştirmek Edirne Bursa İzmir Doğu turundan aldıklar Avrupa dönüşü getirdikleri derken koca buzdolabının rengini görmeniz imkansız ancak sıra temizliğe geldiğinde onlarca magneti indirip orayı silmek tam bir zaman kaybı tabi ki zevkler renkler hatta tutkular insandan insana fark yaratır, ancak minik bir tavsiye işinizi zorlaştırmayacak etkinlikler seçimleriniz olsun 🙂

Son Olarak tercihiniz halı perdeniz olmalı direk göze çarpacağı için bu ince detaylar çok önemli. Genel bütünlüğü sağlamak adına elbette dolap ve zemine uyumlu tercihler yapılmalı karmaşık desenlerden kaçınılmalı sadeliğe yönelinmeli, Mutfakta tül perde yerine zebra veya tek düze stor perde kullanılmalı mağlum mutfağınızda ocak vs ağır yemekler piştiğini var sayarsak tülün kirlenme oranı ve  uçuşup ocağa takılması gibi aksi durumlarında göz önünde bulundurulması en önemli etkenlerden.

Halılarınızda aynı özenle seçmelisiniz, anti alerjik halılarda tüy toplama oranı çok daha fazla oluyor, uzun tüylü yolluklar ise hijyen açısından özellikle mutfakta kesinlikle tercih edilmemelidir. Son dönemde oldukça popüler olan hafif yolluklar tüy tutmaz makinede yıkanabilir olması sizin kullanımınız açısından rahat olacaktır. Oymalı yolluk tercih edecekseniz süpürülme işlemi yapılırken belinizi ve boynunuzu zorlar oyuntuların içerisine kaçan kırıntıları almanız neredeyse imkansız silkeleme işlemi yapmanız gerekir bu nedenle de düz sade ama şık detayları olan seçimler yapabilirsiniz. Bir aracınız var ve gözünüz gibi bakıyorsunuz yıkaması bakımı muayene süreleri derken bir detayı atladığınızda muayene sürecinden geçemiyorsunuz katalizör temizleme işlemi yapılmamış ve siz aylardır bunu atlatıp risk almışsınız olmaz değil mi? Her detayını ince ince düşünürsünüz evinize aldığınız her aksesuarda işte tam bu incelikte olmalı….

Evinizin Hangi Bölümü olursa olsun ister genç odası ister yatak odası dilerseniz de salon sizin tercihlerinizi yansıttığı zaman mutlu olursunuz, konforlu zaman geçirir aydınlanırsınız. Sıkıcı ortamlar ruh halinize yansıyacağından daralma hissi verebilir bu nedenle seçimlerinizi yaparken bunlara dikkat etmelisiniz. Mobilya seçerken hem uygun hem kaliteli ve trend ürünlere sahip olmak adına İnegöl Mobilya ürünlerini tercih edebilirsiniz. Dünya çapında adını duyurmuş ve büyük bir marka haline gelmiş olan İnegöl mobilya firmaları sizlere bu konuda yolunuza ışık tutacaktır.

Mutfak dekorasyonunu hallettikten sonra eski mutfak eşyalarınızı da bir hurdacı ya verip kurtulabilirsiniz. En azından çöpe atmaktansa geri dönüşüme katkıda bulunmuş olursunuz.

shifir