Şeftali Suyu !

Şeftali Suyu !

İnegöl Mobilyası ile ünlü Bursa’nın pek çok zenginliği bulunmaktadır. Ülkemizde Bursa’da yetişen meyve olan şeftali suyu ile beraber insan sağlığı için çok önemli ve çok faydalı içeceklerden biri olmaktadır. Güçlü bir antioksidan olan erik ve kiraz ile birlikte aynı aile içinde yetişen bir meyve olan şeftalinin en çok yetiştiği bölgeler arasında ise Güney Asya ve Çin yer alıyor. Tatlı ekşi bir tada sahip olan şeftali içerdiği C,E ve K vitaminleri ile fosfor, magnezyum, bakır, çinko, potasyum, manganez,demir ve kalsiyum minareleri ile tam bir besin deposu olarak vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri içerisinde bulunduruyor.

Kansere karşı koruyor

En önemli rahatsızlıklardan biri olan kansere karşı koruma sağlayan şeftali suyu anti tümör etkisi sayesinde serbest radikallerin neden olduğu DNA hasarını önlüyor. Serbest radikallerin verdiği zararları önleyen fenol,flavanoid ve karotenoidler açısından oldukça zengin olan şeftali suyu özellikle meme,akciğer ve kolon kanserine karşı koruma etkisi yaratmaktadır.

Sağlıklı gözler

Şeftali suyunun faydaları arasında göz sağlığını koruması da bulunuyor. Göz sağlığını koruyan beta karotenler ve karotenoidler açısından zengin olan şeftali suyu kataraktı engellemesinin yanında yaşla birlikte ortaya çıkan makiler jenerasyonu da yavaşlatmaya yardımcı oluyor.

Kolesterol yönetiminde etkili

Kolesterol içermeyen bir yapıya sahip olan şeftali kolesterolün neden olduğu hipertansiyon, diyabet gibi kronik sorunları önlüyor. Tıkanmış arterlerin kalp sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini önleyen bu faydalı ve özel meyve atardamarlardaki yüksek kolesterolü de önleyici bir yapıya sahiptir.

shifir