SIKILDIĞINIZDA Yapabileceğiniz Şeyler

SIKILDIĞINIZDA Yapabileceğiniz Şeyler

Canınız çok sıkılıyor, ne yapacağınızı düşünüyor ve bir türlü ne yapacağınıza karar veremiyorsanız size bir kaç önerimiz var.

Bunun için ilk önce güne zinde bir şekilde başlamalısınız. Bunun için oturduğunuz yere yakın güzel doğa ile baş başa kalabileceğiniz bir yer varsa, örneğin Çekmeköy’de yaşıyorsanız, Doğa Park sizin ideal bir parktır. Burada yapacağınız en az bir saatlik bir yürüyüş size iyi gelecektir. Bu sayede hem güne iyi başlamış olacak, hem de temiz hava sağlığınıza iyi gelecektir. Sonra güne çok iyi bir kahvaltı keyfiyle devam edebilirsiniz.

Kahvaltı yaparken gündemi takip etmek için gazetenizi okuyabilir yada çok güzel  bir müzik dinleyebilirsiniz. Ben yürüyüş yaparken çeşit çeşit insan görüyorum. Bu bile hayat bakışınızı değiştirebiliyor.  Kendinizi depresyonda ya da psikolojik olarak güçsüz hissediyorsanız kahvaltı yaparken spor yapan insanları, kahvaltı eden insanları  veya orada temizlik yapan insanları gözlemleyin. Bazen elimizdekilerin kıymetini bilmiyoruz. Bu gözlemler bu aşamada çok işe yarıyor. Hayata bakış açınız değişebiliyor.

İkamet ettiğiniz ortam size huzur ve mutluluk vermiyorsa eğer, huzur bulacağınız bir ortama taşının. İyi bir çekmeköy evden eve nakliyat firması bulup, bu işlemi yapabilirsiniz. Hayatınızdaki olumsuz şeyleri birden bire hayatınızdan çıkaramıyorsanız bir yerden başlayın.  Size mutluluk verenleri bir listeye, size huzursuzluk yaratanları bir listeye yazmakla işe başlayabilirsiniz.

Bu işlemi yaptıktan sonra huzursuzluk yaratan şeyleri azaltıp, mutluluk yaratanları çoğaltmalısınız ki hayatınız anlamlı olsun, İşte o zaman canınız sıkılmayacaktır. Kendinize sevdiğiniz hobiler bulun. Ben bir ara her gün yeni bir kelime ya da yeni bir şey öğrenmek için şartlandırmıştım. Hem zevkli hemde eğlenceli bir yöntem. Bu da olmadıysa kendinize bir hobi bulabilirsiniz. Bunun için kurslara gidebileceğiniz gibi evde de sevdiğiniz örgü, dantel gibi el işi örerek zamanınızı verimli kullanabilirsiniz.

Araç kullanıyor iseniz farklı yerler görmek için gezinti yapabilirsiniz. Ama aracınız yoksa çekmeköy araç kiralama firmasından lüks bir araç kiralayarak da bunu yapabilirsiniz. Bunu da yapamıyorsanız bu gezmenize tabiki de mani değil. Önemli olan sizin istemeniz. Mesela Bostancı sahilinde bisiklet sürebilir veya kitap okuyabilirsiniz. Bunlarda mı işe yaramadı?

Klasik olacak belki ama o zaman yeni arkadaşlıklar edinmelisiniz. Hayatınız tanıdığınız kişilerle renklenebilir. Aslında kendimizi iyi hissetmek çoğunlukla kendi elimizde. Olaylara pozitif bakmak ve olumsuz yönleri çok kafaya takmamak gerekir. Sonuçta bu hayat bize bir kere hediye edilmiş o yüzden onu iyi yaşamak gerekir.

Sevgiyle kalın ve mutlu olun…..

 

shifir