Türk Kahvesinin Bilinmeyen Faydaları

Türk Kahvesinin Bilinmeyen Faydaları

Kahvenin kırk yıllık hatırı var derler eskiler… Kahvenin kırk yıl hatırı varsa gerçekten! sayabileceğimiz kırktan fazla da faydası bulunmaktadır. Türk kahvesi Türkler tarafından bulunan ve sohbetlere, muhabbet ortamlarına eşlik eden bir içecektir diyebiliriz. Önceki zamanlarda Arap yarımadasında kahve meyvesinin kaynatılmasıyla elde edilen bu içecek kendine özgü hazırlama ve pişirme yöntemi ile adını tüm dünyaya duyurmuştur. Türk kahvesi deyince canı çekmeyen yoktur. Orta, sade, şekerli kahve şeklinde 3’e ayrılmaktadır. Herkes tüm günün yorgunluğunu koltuk veya yatağına uzanarak ve kahvesini yudumlayarak atmak ister. Türk kahvesi öyle bir lezzettir ki içmeyen yoktur diye düşünüyorum. Hele bir de bol köpüklü yapıldıysa! İşte bu eşsiz lezzetin saymakla bile bitmeyecek yaralarından bahsedeceğiz. Kendine has aroması ve bol köpüğü ile bir fincan Türk kahvesi bakalım vücudumuzdaki etkileri nelerdir?

Sabah saatlerinde içilen bir fincan şekersiz Türk kahvesi zihinsel fonksiyonları destekleyerek konsantrasyon kabiliyetini ve ezber gücünü artırmaktadır. Kakao oranı yüksek bir çikolata ile birlikte tüketildiğinde ise bu yeteneği daha çok artırdığına işaret edilmektedir. Kahve ve bitter çikolata birlikte tüketildiğinde hem lezzet olarak hem fayda olarak çok daha güzel oluyor.  Yapılan bazı araştırmaların sonuçları Türk kahvesi içenlerde uzun yaşama oranının daha yüksek olduğuna işaret ediyor. Aynı zamanda dünyada milyonlarca kişiyi etkileyen Alzheimer hastalığının önüne geçtiğini ortaya koyuyor. Düzenli olarak alınan kafein, bilişsel faliyetlerdeki azalmayı geciktirdiği de söyleniyor.  Günde 1 fincan kahve kalp dostudur. Kahvenin içeriğindeki antioksidan kalp sağlığına aşırı iyi geliyor.

Bunların dışında Kafein içeriği ile birlikte spordan yarım saat önce içilen Türk kahvesi spor esnasında yağ yakımını artırıyor. Adrenalin hormonu salgılatarak kalp ve dolaşım sisteminin uyarılmasını ve daha fazla enerji yakımını sağlıyor. Kahvenin telvesi ile birlikte pişirilmesi şüphesiz ki Türk kahvesinin antioksidan kapasitesini artırmaktadır. Yapılan çalışmalar ve araştırmalar günde 1-3 fincan içilen Türk kahvesinin birçok kanser türünden koruyucu, kanseri önleyici olduğuna işaret ediyor. Ve son olarak da bir güzellik tavsiyesi, Fincanda kalan telveyi asla dökmeyin. Fincandaki kahve telvesi yüzünüze sürdüğünüzde cildinizdeki pürüzleri yok etmeye yardımcı olacaktır. Sağlıkla Kalın… 🙂

shifir