Vitiligo Ve Yaşama Dair

Vitiligo Ve Yaşama Dair

Sebebi bilinmeyen pek çok vücudun kendi dokularına karşı uygun olmayan bağışıklık yanıtı oluşturmasına neden olan hastalık gibi genelde stresten ortaya çıktığı düşünülen “vitiligo” ciltteki pigment kaybından kaynaklanmaktadır.

Pigmentlerin bilinmeyen bir sebeple yok olduğu vitiligo, beyaz yamalar olarak vücudun herhangi bir bölümünde görülmektedir.

Vitiligo hastası olan bir mankenin bir dergi de verdiği röportaj’da Breanne’in hikayesini size aktarmak istedim..

Breanne Rice, 31 yaşında bir mankendir Tam 12 yıl önce ortaya çıkan vitiligo hastalığını sadece ailesi biliyor ve 12 yıldır bu gerçeği herkesten saklımaktadır.

Yüzünde vitiligo lekeleri olan Breanne, her gün ağır makyaj yaparak lekelerini kapatmayı tercih etmiş ve bu sırrı arkadaşlarından bile saklamıştır.

10 yıl sonra Breanne makyajsız bir şekilde ortaya çıkarak herkese bu hastalık konusunda ilham vermek istemiş ve şu şekilde açıklamıştır.

“Başlarda çok normal geldi ve her dışarı çıktığımda lekelerimi gizledim. Her sabah fondöten sürmek için 45 dakikamı harcıyordum. Nasıl göründüğümü insanlara söylemeye çekindim. İşim gereği çekici ve kendimden emin olmam gerekiyordu ve mükemmel görünme baskısı hissediyordum.

Ancak şimdi kendimle barıştım. Mükemmel olmadığımı biliyorum ve diğer kadınlara da güç vermek istiyorum. Hepimizin endişeleri var, kendimizi başkalarıyla kıyaslıyoruz ancak cildimizi sevmeliyiz.” Diyerek moral vermiştir bu hastalığı taşıyan herkese…

shifir