Araba Kullanırken Sürücülerin Yaptığı Hatalar

Araba Kullanırken Sürücülerin Yaptığı Hatalar

Araba kullanırken yapılmaması gerekenler tamamen olası kazaları en aza indirmek amaçlıdır. İşte araç kullanırken en çok yapılan hatalar:

Motor ısınsın diye arabayı boşa çalıştırmak; arabayı rölantide çalıştırmak arabayı ısıtmaz ve yakıt sarfiyatı yapmış olursunuz.

Yakıt tasarrufu yapmak için vitesi boşa almak; Fren sistemi motora bağlıdır ve siz vitesi boşa aldığınız durumda basınç düşecek ve frene bastığınızda fren tatmayabilir.

Araba koltuğunda yanlış pozisyonda oturmak; görüş açınız olumsuz etkilenecek ve kaza yapma olasılığınız yüksek olacaktır.

Sürekli elin vites üzerinde durması; şanzımana yük binmesi, manuel şanzımanlarda direk bağlantı mevcut olması, senkromençlere artı yük olarak yansıması senkromençlerin aşınmasına sebep olur.

Araba ilk çalıştırıldığında yüksek gaz ve devir kullanmak, araba motoru henüz ısınmadan hızlı yada yüksek gazla hareket ettirmek aracınızın yağ sıcaklığı doğru seviyeye gelmeden yapılan kalkış arabaya zarar verebilir.

Arabayı stop ettirdikten sonra boşa alınan vites; stop (park) esnasında el freninden sonra ikinci emniyet anlamına gelir.

Emniyet kemeri takmamak; olası bir kazada fırlamamak, başı bir yere çarpmamak ve kazayı en az yaralarla atlatmak için takılmalıdır. Emniyet kemeri takılmadığında hava yastıkları çalışmaz.

Araba kullanırken cep telefonuyla konuşmak; dikkat dağınıklığına sebep olur. Bu da kazaya sebep olabilir. İster kendi aracınız ister kiraladığınız araçlar olsun arabanızı kullanırken bu hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Kullanılan araçların da bakım ürünlerinin de porwax motor yağı yakıt katkısı olması araçların uzun ömürlü olmasında oldukça etkilidir.

shifir