Doğal Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Doğal Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

SON günlerde, diş beyazlatma için klinikte yapılan işlemler çok yaygınlaştı. Fakat bu işlemlerde kullanılan ürünler, dişlere kalıcı zararlar veren maddeler içerirler. Dişlerinizi beyazlatmak için bu maddeleri kullanmak şart değildir. Doğal yöntemler kullanarak da beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Diş minesi, yediğimiz yemeklerle dolan, delikli bir yapıdan oluşur. Bundan dolayı da, yaban mersini gibi renkli meyveler yediğinizde çimsuyu tükettiğinizde şarap içtiğinizde, dişleriniz kısa bir süreliğine renk değiştirir. Diş minesinin yapısı, dişlerinizi fırçaladığınız sürece problem oluşturmaz çünkü fırçalama, değişen rengi temizleyecektir. Fakat, bazı besinler dişlerde daha kalıcı lekelenmeye yol açabilirler. Dişler sarı veya kahverengiye dönüşür. Bu da çirkin bir görüntüye yol açar.

Kahve, çay ve gazlı içecekler, dişlerde kahverengi ve sarı lekeler bırakan içeceklerdir. Sigara içmek ve ağız ve diş sağlığına dikkat etmemek de, güzel gülüşünüzü gölgeleyecek unsurlardır. Çünkü bu unsurlar, diş minesinin gözenekli yapısını arttırır.

Bazı yiyeceklerin içerdiği asit de dişlere farklı yollardan zarar verir. Et, süt ürünleri, yumurta, narenciye, bira, işlenmiş şeker, çikolata, yapay tatlandırıcılar, asitli içecekler ve sebze yağları, dişlere zarar veren yiyecekler arasındadır

Genelde yapılan yanlışlardan biri, yemek yedikten hemen sonra dişleri fırçalamaktır. Bu uygulama, bazı çürükleri önlemeye yardımcı olsa da, diş minesine kendi kendini yenilemek için ihtiyacı olan zamanı vermemektedir.

Tüm bunlarla beraber, dişleri doğal yollardan beyazlatan besinler de vardır. Bunlar; armut, elma, havuç, biber, karnıbahar, marul, brokoli ve ıspanak gibi meyve ve sebzelerdir. Bunlardan bazıları içerdikleri lifler dolayısıyla dişlere iyi gelirken, diğerleri dişlerin üstünde koruyucu bir tabaka oluşturarak, diş minesinin lekelenmesini engellemeye yardımcı olurlar.

Peynir türleri de dişleri beyazlatmaya yardımcı olur. Çünkü peynirin içinde, asit ayrıştırıcı proteinler bulunur. Bu proteinler, ağzımızda salya üretilmesini sağlar. Salyanın içindeki fosfor ve kalsiyum da, diş minesinin kaybettiği mineralleri geri kazanmasına yardımcı olur.

Portakal kabuğunun iç kısmı ile 45 saniye boyunca dişlerinizi ovaladığınızda. Portakal kabuğunun beyaz kısmı, dişlerin daha beyaz olmasını sağlayan bir madde içerir. Bu işlemden yarım saat sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

shifir