Avukatsız Boşanılabilir mi?

Avukatsız Boşanılabilir mi?

Eski kanunumuza göre iki çeşit boşanma oluyordu.Şiddetli geçimsizlik adı altında genel boşanma sebebi ile özel boşanma sebepleri vardı. Daha sonra anlaşmalı boşanma getirildi.

Hiç bir durum için aslında avukata gerek yok. Basit bir dilekçeyle işleminiz hallediliyor. Ama söz konusu olan anlaşmalı boşanma dahi olsa, tarafların haklarının korunması adına bir anlaşma yapılması gerekeceğinden, çok küçük konular bile sorun olabilir. Bu konuda uzman olan avukat yardımıyla bunları çözmek çok daha kolay olacaktır.

Yapılacaklar konusunda iki taraf da anlaşmışsa, çok rahatlıkla avukatsız boşanabilirler. Fakat işlem sadece hakimin boşandınız demesiyle bitmiyor. Mahkemenin bunu kesinleştirmesi, kararın temyizden geçmesi, nüfus müdürlüğüne gerekli talimatın yazılması gibi işleri avukatın yapması çok daha basittir.

Çekişmeli boşanmalarda kesinlikle boşanma avukatı gereklidir. Delillerin oluşturulması, tazminatlar, çocukların kimde kalacağı gibi pek çok konuda avukatın uzmanlığı gereklidir. Aile hukuku, hakimin çok geniş takdir yetkisine sahip olduğu bir hukuktur. Bu sebeple delilleri değerlendirmek, önceden hazırlanmak çok mühimdir.

shifir