Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Çağımızın en büyük hastalığı kanser ile tanışmayan yoktur. Ailemizde çevremizde arkadaşlarımızda kısacası günlük hayatımızda oldukça sık karşılaştığımız grip kadar yaygınlaşan bu hastalığa önlem almamız mümkün. Erken teşhis hayat kurtarır her ne kadar klişe gibi olsa da hastalığın seyri ile ilgili oldukça yol katedilmesi mümkündür.Bunun ile alakalı olarak günümüzde farkındalık çalışmaları oldukça yaygındır. Kadınlar için meme kanseri son dönemde en sık rastalanan risk gruplarındadır.

Belli yaşın üzerindeki kadınların altı ayda bir el ile muayane senede bir memografi çekilmesi şarttır aksi taktirde geç kalınmış ilerleyen kanser evrelerinde diğer organlara sıçrama hayati risk oldukça fazladır. Kadınlarımız eskiye nazaran daha bilinçli olmakla kurulan dernekler reklamlar sosyal medya çağında olmamız farkındalık adına büyük bir etken oluşturmaktadır.

Ya Erkekler ? Erkeklerin de korkulu rüyası olan prostat kanseri  tedavisi mümkün olup erken teşhiste hayat kurtarır ancak senede bir defa ürolojik muayane şarttır . Muayane bulgularına göre ultrason kan tahlilleri idrar çıkışları takip edilir hastaya nasıl bir yol izlemesi gerektiği anlatılır.

Ürolojik muayaneye toplum olarak ön yargılarımızı yıkmalı hayatımızı riske atmamalıyız. Rutin olarak yapılan minik ama sizin için kocaman önem arz eden muayanelerden kaçarken hiç tahmin edemeyeceğiniz hastalıklarla savaşırken bulabilirsiniz kendinizi.

Erken teşhis HAYAT kurtarır.

shifir