Halı Yıkamanın İncelikleri

Halı Yıkamanın İncelikleri

Evlerimizde kullandığımız halıların uzun süreli olarak temiz kalması ve kullanım ömrünün artması için öncelikli olarak olabildiğince düzgün bir şekilde temizlenmesi ve lekelerin mümkün olduğunca çabuk çıkarılması gerekmektedir.
Evinizde Halı Yıkama işlemi yaparken olabildiğince suyun iyi püskürtülmesi ve halı üzerinde uzun süre kalmadan hızlıca vakumla çekilmesi doğru bir halı yıkama inceliklerindendir.
Bu sayede kirler çok daha hızlı ve çabuk şekilde çıkacaktır. Halı Yıkama işlemi yaparken yıkamaya başlamadan önce halının görünmeyen bir köşesi mutlaka denenmelidir. Çünkü ;halıların içerisinde yer alan ve boya ile karışan katranın çözülmesinden kaynaklanan renk solmaları veya renk atmaları yaşanan sorunlar arasındandır.
Halı Yıkama işlemine başlamadan önce yapacağımız yıkama türüne göre farklı teknikler ve yapacağınız işe uygun araç gereçlerden faydalanmanız sizin yararınıza olacaktır.
Eğer halımızı en geleneksel yöntemle yani elde temizleyecekseniz ilk olarak halının tozunun güzel bir şekilde elektrikli süpürgesi ile alınması ve bir kova içerisine halı şampuanı ile köpürtülmüş suyun konulması ve bu karışımla silinmesi gerekmektedir.. Silme işlemi mutlaka yumuşak bir fırçayla veya uygun bir bez ile yapılmalıdır. Ardından durulama suyu hazırlanmalı ve yine farklı bir bez ile halı silinerek durulanmalıdır. Durulama suyunun içerisine sirke ilave edildiği taktirde halının tüyleri daha da parlayacaktır ancak bu suyun içerisine çamaşır suyu veya çamaşır suyu katkılı temizlik ürünleri kesinlikle kullanılmamalıdır.

shifir