İnegöllüler Yolun Ortasından Neden Yürürler?

İnegöllüler Yolun Ortasından  Neden Yürürler?

İnegöl güzel ve sevimli ilimiz olan Bursa’nın bir ilçesidir. Hem ticareti, hem üretimi, hem de insan ilişkileri açısından samimilikleri ile bilinmektedirler. Bunun yanı sıra İnegöl deyince insanların akıllarına gelen İnegöllülerin yolun orasından yürümeleridir. Ve bunu çok fazla duymuşuzdur. Peki İnegöllüler neden yolun ortasından yürür acaba diye düşündüğünüz oldu mu? Bunu çoğu kişi nedenini bilmediği halde araştırma gereği bile duymaz ve hemen yargılarlar. Biz bunu yapmayıp bu konuyu araştırdık.

İnegöllüller neden yolun ortasından yürür?  Google’a  yolun ortasından yürümek yazdığınızda karşılaştığınız genelde “inegölllü gibi yolun ortasından yürümek” ya da “İnegöllüler neden yolun orasından yürür” gibi yazı başlıklarıyla karşılaşabilirsiniz. İnegöl yaya merkezli trafiği olan bir ilçemiz olmasına rağmen insanların kaldırımdan değilde yolun ortasından yürümesi gibi açıklamalarla karşılaşırsınız. Nereden ve nasıl bilinmez ama bu iddiayı haklı  çıkaracak birçok örneği caddelerde görmeniz mümkün. Hatta bununla ilgili şöyle bir olay gerçekleşmiştir. İnegöl’de İngilizce öğretmenliği yapmakta olan bir hocanın, İngiltere’ye ziyareti sırasında yol ortasında yürüyerek giden aliye görünce bunlar kesin Tük’tür. deyip, yanlarında gidip sorduğunda  İnegöllüyüz cevabı ile şoka girmiştir.
Herhangi bir şehirde yolun ortasından yürüyen bir kişiyi gördüğümüzde  “İnegöllümüsün be kardeşim” dediklerini duymuşuzdur. İnegöllüler kadar olmasa bile Tarsus ve Kırıkkale içinde kısmen bu söylenir.

İstanbul Adalar ilçesinde motıorlu araç kullanımı yasak olduğundan sırf bu duyguyu tatmak için yolun ortasından yürüyenler olmaktadır.
Tamam yolun ortasından yürünmez ama kaldırımlarda sıkıntılı insan bir nefes almak istiyor diyebilirsiniz.  Yada kaldırımlar dururken yoldan yürümek de nedir? Bu durum araç kullananları sıkıntılı ve zor duruma sokmaktadır da diyebilirsiniz.
İnegöllüler içinde bu bahsettiğimiz gerekçelerde söz konusudur ama İnegöl!de yolun ortasından yürüme geleneğinin oluşması farklıdır. İnegöl’de evlerin pencerelerine uzak yerden yürümek için yolun ortasından yürümektedirler. Yani zemin kat pencerelerinden uzaktan yürüyerek kaldırım pencerelerindeki evlerin mahremiyetine saygı göstermekten ileri gelmektedir.

Havalandırmak için açılan evin penceresinden insan seslerini duymak istememek ya da evin kaldırımında oturmak isteyen kişilere saygı  duymaktır. Dolayısı ile İnegöllünün böyle bir alışkanlığı olduğu gibi böyle bir gerekçeleri de bulunmaktadır.

 

shifir