Kaş ve Turizme Katkıları !!!

Kaş ve Turizme Katkıları !!!

Kaş, Antalyamızın en büyük yüz ölçümüne sahip 4. ilçesi olarak bilinmektedir. Antalya şehir merkezinin batısında ve kara yolu ile yaklaşık 190 kilometre uzağında yer almaktadır Batısında ise Eşen Çayı ile doğal sınırlar sayesinde Fethiye’den ayrılmaktadır, kuzeyde Elmalı ilçesiyle doğuda da Üçağız, Demre bölgesi ile  Tarihî Likya Yolu ile Karia Yolu’nun kesişim noktasında bulunması Kaş ve civarının tarihî yönden öneminin artmasına sebep olmaktadır.

Kaş’ın tarihte bilinen en eski adı Habesos olup bilinen en eski tarihi ise MÖ 2000 yıllarına yani Hititlere dayanmaktadır. İlçe yakınlarında yer almakta olan Patara, Likya Birliği’nin merkezi olarak tarih sahnesinde önemli bir yerde yer almıştır ve almaya da devam ediyor. Likya Birliği antik çağlarda var olan ne ilk ne de tek birliktir fakat buna karşın, seçme ve seçilme hakkı olan kadınlarıyla ve her yıl farklı yerde seçilen başkanlarıyla demokrasi kültürünün ilk oluştuğu birlik olduğunuda söyleyebiliriz.

Kaş Kekova Tekne Turu ile yüzlerce turisti kendisine çekiyor turizme oldukça katkısı olan bu güzel beldemiz Turizm ekonomisine oldukça fayda sağlıyor da diyebiliriz.

shifir