Kullanılmış Çay Poşetleri Değerlendirme

Kullanılmış Çay Poşetleri Değerlendirme

Günlük hayatımızda siyah veya yeşil çaylarını poşet olarak kullanıyor sonra da atıyoruz. Sağlığımız açısından çok faydalı olan bu çayları içtikten sonra faydaları henüz bitmiyor. Bu poşetleri birçok alanda kullanarak, ikinci kez faydalanabilirsiniz. Bitkisel çaylar antioksidan, anti-enflamatuar, sıkılaştırıcı ve antibiyotik özelliklere sahiptir.

Peki kullanılmış çay poşetlerini nasıl değerlendirebiliriz gelin birlikte bakalım.

  • Akne Tedavisi

Yeşil çay poşetlerini atmayarak cildinizi güzelleştirmek için değerlendirebilirsiniz. Aslında, yeşil çay hafif akne tedavisi için iyi ev ilaçlarından biridir. Yeşil çayda ki anti-bakteriyel özellik, akne bakterileriyle mücadele eder.

Yeşil çayı demledikten sonra 30 dakika bir kenarda bekletin. Ardından 5-10 dakika boyunca, akneden muzdarip olduğunuz bölgelerin üzerine koyun. Ardından cildinizi soğuk su ile yıkayın. Sivilceler gidene kadar günde iki kez bu uygulamayı tekrarlayın.

  • Ağız kokularını önleyin

Nane ve yeşil çay poşetleri ile nefis kokulu bir gargara yapabilirsiniz. Bu çayların antiseptik ve anti-bakteriyel özellikleri olduğu için ağızda kötü kokuya neden olan bakterileri öldürür.

Uluslararası Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada yeşil çay ile ağız çalkalamak, ağrıları azaltmaya da yardımcı oluyor.

10-15 dakika bir fincan sıcak suyun içinde 2 veya 3 kullanılmış çay poşetlerini demleyin. Çayın soğumasını bekleyin. İçine birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin. Bu gargarayı günde 2 kez kullanın.

  • Gözlerinizin şişliğini indirin

Çay poşetleri gözlerinizdeki şişlik ve tahrişi yok etmeye yardımcı olur. her türlü kabarık ve tahriş gözleri yatıştırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, gözlerinizin doğal ışıltısına kavuşmasını sağlar.

Kullanılmış 2 çay poşetini 30 dakika boyunca buzdolabında tutun. Sonra soğutulmuş çay poşetlerini göz kapaklarınızın üzerine koyun. 10-15 dakika süreyle tutun. Günde birkaç kez tekrarlamanız gerekir.

shifir