Mobilya İle Uyumlu Olması Gereken Detaylar

Mobilya İle Uyumlu Olması Gereken Detaylar

Ev Dekorasyonunda en çok zorlanılan kararsız kalınan 3’lü Mobilya-Halı-Parke Uyumunda
Mekan içerisinde odak noktası oluşturacak özel desenli bir halı ya da odaya uyumlu, zeminde belirsizlik etkisi bırakan bir halı seçmek aslına bakılırsa sizlerin elinizde Nasıl Mı?
Örneğin; Zemin rengi, odadaki diğer renkler ya da renklerin ne ifade ettiği gibi noktalara dikkat ederek doğru halı renginde karar vermek gibi…
Genel olarak
Desenli Halı Seçiminde;
Halı almaya karar verdiğinizde birbirinden renkli, modern ya da klasik tarzda bin bir çeşit halı karşınıza çıkmakta ve beğendiklerimiz arasında Ön eleme yapmak için ilk olarak sade mi yoksa desenli bir halı mı alacağınızı belirleyebilir… Desenli mobilyalar için sade bir halı, sade mobilyalar içinse desenli bir halı seçimi yapılabilir.
Evinizin her hangi bir yerine Desenli halı alacaksanız şayet yer döşemesinin rengini göz önünde bulundurarak . Desenli halı ile döşeme rengi kontrast oluşturarak şık bir görüntü oluşturabilirsiniz.
Açık renk ahşap parkede, zemin rengi koyu tonda olan desenli bir halı oldukça iyi durmaktadır. Koyu renk ahşap parkelerde ise örneğin; kremin hakim olduğu desenli bir halı daha çok kendini gösterir.
Unutmayalım ki desenli bir halı odada göze çarpan bir odak noktası oluşturur.
Sade Dekorasyonda Halı Rengi;
Halının odak noktası olmasını istemeyen ve dikkatleri daha çok aksesuarlara ya da duvarda bulunan detaylara ve duvarda kullanılan boya türüne dikkat çekmek isteyenler düz ve açık renkte bir halı tercih etmektedir.
Genellikle nötr renklerin hakim olduğu bir salonda perde ya da oturma grubunun rengine uygun bir halı rengi tercih edilebilir. Beyaz, krem, açık bej ya da kemik rengi halılardan mobilya ya da aksesuarlarınıza uyan herhangi biri rengi kullanabilirsiniz.
Bulunduğunuz ortamdaki Mobilyalar yerleştikten sonra salonun umduğunuzdan daha sade göründüğünü düşünüyorsanız kendinden desenli, tek renk bir halı kullanabilir Ayrıca;. Renkli olmasa bile, dokulu, belli belirsiz desenli bir halı da odaya hareket katacaktır.
Renklerin Enerjilerine Göre Halı Seçimlerinde ise;
Bir odaya renk katmak istediğinizde duvarların rengini değiştirmektense, halıyı değiştirmek daha temiz ve kolay bir seçenektir. Sevdiğiniz ve mobilyalara uyan canlı bir rengi vurgu rengi olarak belirleyip odadaki birkaç aksesuarla araçılığıyla birlikte halınızın rengini de bu vurgu renginde tercih edebilirsiniz. Kırmızı, turuncu, sarı gibi Boya renkleriyle yüksek enerjilere sahip olabilirsiniz.
Şarap rengi, turuncu veya avcı yeşili halılar genellikle klasik ve geleneksel görünümlüdür. Parlak mavi, sarı, kırmızı ve açık yeşil halılar mobilyaların tarzına bağlı olarak İskandinav ya da tam tersi sahil evi tarzındaki odalar için uygun olmaktadır.. Siyah, gri ya da beyaz renk halılar çağdaş tarzda dekore edilmiş odalarda daha sık tercih edilmektedir.
Odanın Büyüklüğüne Göre Halı Seçimlerinde;
Odayı kalabalık göstermeyecek, fazla göze çarpmayacak, desensiz ve açık renk bir halı seçmekte fayda olacaktır

shifir