Parkelerin kabarmasını önlemek için yöntemler

Parkelerin kabarmasını önlemek için yöntemler

Evlerimizde çok tereddüt ettiğimiz bir konu da parkelerimizin kabarıp kötü bir görüntü oluşturmasıdır.Peki parkelerimizin şişip, kabarmaması için ne gibi önlemler alabiliriz.

Evlerin dekoratif bir ahenge sahip olması için zeminde tercih edilen laminat parke şişme şişme yapabilir.Bu şişmelerin nedeni su ve nemle temas eden parkenin hacminin genişlemesidir.

Öncelikle parkeler döşenmeden kontrol edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.Zeminden geçen ısıtma ve su tesisatında kaçak olup olmadığına dair gerekli tespitler yapılmalıdır.

Parkelerimizin asıl kabarmasının sebebi parke üstlerinin suyla temas etmesidir.Bu durum parkelerin suyu hemen emmesi ve hacminin genişlemeye başlaması anlamına gelir.Mutfak gibi sulu zeminlerde tercih edilecek parke modelleri’nin suya dayanıklı olması bu durumu önler.

Ayrıca üzerilerine kilim ve paspas gibi aksesuarın serilmesi de kabarmayı önleyecek bir tedbirdir.

Paspas kullanımına da dikkat etmek gerekir. Çok ıslak paspaslar kullanılarak parke üzerinde temizlik yapılmaması halinde kabarma problemi yaşanmaz. Parke döşeme sırasında da duvar ve parke arasındaki genleşme miktarının ayarlanması gerekir. Bu konuda hassas ustalar duvar ve parke

arasında yaklaşık olarak 2 cm aralık bırakırlar. Böylece sıcaklarda yaşanılacak genleşme sırasında parkenin kabarma problemi ortaya çıkmaz.

 

shifir