Spor Yap Sağlıklı Yaşa!

Spor Yap Sağlıklı Yaşa!

GÜNÜMÜZ gençlerinin bir hayli uzak kaldığı yada sırf Fotoğraf çekilmek için gittiği Lüks spor salonları var . Belediyeler tarafından her ne kadar ilçeler spora elverişli hale getirilse de teşvik ailede başlar.

Spor tesisleri düzenlenen müsabakalar eğitim kurumlarındaki hocaların tutumu bunların hepsi sizin spor hakkındaki düşüncelerinizi etkiler. Günlük hayatta bile Asansör yerine Merdiven kullanmayı özendiren resimler çalışmalar görüyoruz genellikle metro istasyonlarındaki o up uzun merdivenlere çıkarken zorlanıyor ve o kalabalık yürüyen merdiven ve ya tıkış pıkış asansörlere hapis oluyoruz.

Alışkanlıklarımızın önüne geçmek için hızlanmamız gerekiyor aslına bakarsınız hayat o kadar da uzun değil. Ömür kısa “Kuşlar Uçuyor” Bizler yerimizde sayıyoruz öyle değil mi?

Oysaki sabah yaptığınız sporun tadı başka hiç bir şeye benzemez ne kadar derin nefes alıp koşarsanız oksijen o kadar dolar ciğerlerinize başınız döner hatta temiz havadan çelik zırh kuşanmış gibi zinde bir gün geçirmenize yardımcı olur.

Zaman zaman şehrin karanlığından isinden kokusundan uzaklaşıp İnegöl yakınlarda bir kaç mesire alanı keşfettim oralarda hafta sonunu geçirdiysem o hafta harika işler başaracağım demektir, Şartlanmış hissetmiyorum mutlaka gerçekleşiyor İnsan hayatında olmasını istedikleri şeyi gerçekten ister ve başarmak için çaba sarfederse zaten onun hakkıdır diye düşünenlerdenim.

21 gün süreyle Sabah Koşunuzu rutine bağlarsanız eğer bu belli bir süreden sonra alışkanlığınız haline gelecek hatta koşuya çıkmadığınız zamanlarda suçluluk duygusu hissedecekseniz. Nitekim vücudunuza eziyet ediyormuş hissi doğacak içinize kimi alıştırdıysam aynı tepkileri alıyorum sağlıklı yaşam için verdiğim seminerlerden geri dönüşler harika bilinç altına işleyebildiysek ne mutlu ancak yazımızın başında da bahsettiğimiz her şeyin başı olduğu gibi bu eğitimde ailede başlar. Aile çocuğunu tanır bilir nelere yatkınlığı var hangi spor dalını seviyor yapabildiği sevdiği yada hiç haz almadığı etkinlikler neler bunların filtrelemesi küçük yaşlarda yapılsa aslında bu bilinç ile büyüyen çocuklar harika Sporcu gençler olarak devam edecekler hayatlarına Şuan aktif olarak bunun için gönüllü dernek çalışmalarımız devam ediyor. İnanıyorum ki bu aşılamayı herkes kabullenecek ve bu yolda yürümeyi kendine alışkanlık haline getirecek.

Aslında uzmanların sizlerden istediği pek bir şey yok günde 30 dakika yürüyüş hepsi bu. Hareketsiz yaşam sağlıksız vücut buda bir çok hastalığın habercisi demektir. Kanser ile mücadelede bile en önemli ilk şey moral motivasyon ikinci sırada spor zinde ve sağlıklı yaşam yer alıyor. Bu konuya değinmişken örnekleme yaparak ilerliyelim ;
Almanya’da kanser hastaları her geçen yıl artıyor sayılarına ortalama sene başına 430 bin kişi ekleniyor. Birçok kişi kanser olduğunu farkettikleri zaman ya tamamen içine kapanıyor ve neredeyse tamamen hareketsiz bir hayat yaşamaya başlıyor. Almanya’nın Köln kentinde bulunan Alman Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda görev yapan bir grup bilim insanına göre bu, kanserle savaşta yapılabilecek en büyük hatalardan biri.

Dediğimiz gibi Günde 30 dakika bile olsa o yapacağınız hareketler yürüyüşler kol kas kuvvetlendirip motivasyonuuzu artıracak vücudunuzda ki değişiklikleri fark ettiğinizde daha fazlasını yapmak için çaba sarfedeceksiniz.

Yine şu Meşhur bilim adamlarına göre Düzenli egzersiz ve spor yapan kişilerin normal kişilere göre kansere yakalanma riskinin daha az olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalarda vücudunda tümör olan kişilerin spor yaptıkça tümör ölçüsünü küçültebildikleri hatta yok edebildikleri ortaya çıkmıştır ve eğer kanseri tüm gücünüzle yenmişseniz spor salonlarında parkurlarda egzersiz yapmak için geçirdiğiniz zaman o malum hastalığın geri gelmesini de engelleyecektir. Spor her koşulda motivasyon düzeyini de arttırdığı için Yediden Yetmişe her insanın düzenli olarak yapması günümüz doktorlarının ilk tavsiyeleridir.

Yeşil alan keşiflerine çıktığım zaman ilk dikkatimi gençler oluyor çok az bir kesim sabahın ilk ışıklarında o parkurlarda oluyor kulağında kulaklık kapşon ellerinde sulukları koşarak dinlenmek yerine bence tamamen kendilerine eziyet ediyorlarmış gibime geliyor birde şu açıdan bakın dinlediğiniz müziğin ritmine ayak uydurarak koştuğunuz da normalden 10 kat daha fazla yorulursunuz sakince nefesinizi kontrol ederken ilerlediğiniz zaman koşarak değilde tempolu yürüdüğünüzde daha fazla efor sarfedersiniz, bu da daha çok kalori yakımı demektir.

Zihin Yıkama işlemi gibi düşünün arındırma bir nevi yenilenme yeniden doğuş Yoga pilates gibi uzmanlık gerektiren alanlarda tercih edebilirsiniz bunlar vücudu sıkılaştıracak sizleri daha zinde tutmaya neden olacaktır. Aynı zamanda Zinde kalmanıza destek olacak pozitif düşünmenize destek olacaktır.

Bugün hep Almanya başlıklı örnekler verdik ama olsun ilginç bir haber daha var Almanya’nın Hannover kentindeki özel bir klinikte radyolog doktor olarak çalıştığı sırada önce akciğer kanserine, altı ay sonra da yumurtalık ve kalın bağırsak kanseri teşhisi konulan, beyninde ise metastaz tespit edildiğini öğrenen bir çocuk, üç torun sahibi Gabrielle Büchter, kemoterapi ve çeşitli ilaç tedavilerine başladı. Tedaviler olumlu sonuç vermedi, kanser ilerledi doktorların git son günlerini dünyanın en güzel yerinde geçir demesiyle üzerine tereddüt bile etmeden Bodruma yerleşen doktor Günde 5 saat yürüyüş ve salıklı beslenme ile 15 yıldır hayata tutunmuş durumda sağlığını yaptığı spora ve verdiği mücadeleye borçlu bilen Büchter hepimizi kıskandıracak bir hayat sürüyor.

Ve sözlerine şöyle ekliyor;“Doktorlar üç ay ömrümün kaldığını söyleyince inanmak istemedim, ancak tüm tıbbi tetkikler ve her türlü tedavi yöntemi uygulanmış çare bulunamamıştı. Kullanmadığım ilaç yok denecek kadar azdı. Doktorların kararından sonra 15 yıl önce eşimle birlikte gelip âşık olduğum Bodrum’a yerleşme ve ömrümün son günlerini burada yaşamaya karar verdim. Çam ormanları ve zeytinlikler arasındaki çiftliğimde günde beş saate yakın spor yaparak ve çiftlikte yetiştirdiğim organik ürünlerle beslenerek hayata yeniden tutundum. Koşu, yürüyüş ve yılın 12 ayı yaptığım yüzme egzersizleri beni hem dinç hale getirdi hem de yeniden sağlığıma kavuşmamı sağladı. Bodrum’a geldiğimde yürüyecek durumda değildim. Buranın sihirli havası yaşantımda gerçek bir mucize yarattı. Sağlığımın iyi olduğunu öğrenen ve benim gibi hastalığa yakalanan dört Hollandalı ve üç Alman aile buradan ev alarak yerleşti. Şu anda hastalıklardan bir eser kalmadı. Cep telefonu, bilgisayar kullanmıyorum, televizyon seyretmiyorum. Ömrümün burada geçireceğim.”

Doğanın ortasında Çimstone kuvars parklağında özel tasarım yaptırdığı bir de sebze meyvelerinin detokslarının hazırladığı tezgahı var Büchter yaşamayı seçmiş ya siz?

shifir