Mobilyadaki Çatlaklar Nasıl Giderilir?

Mobilyadaki Çatlaklar Nasıl Giderilir?

Evinizi dekore etmek için kullanılan mobilyalar zaman içerisinde çatlak çatlak olabilir. Sizin kullanımınız yada mobilyanın kalitesi bu durumu etkiler ancak çatlama sorunu pek çok mobilyanın ortak kaderidir.

Mobilyalarda meydana gelen çizikleri yapı marketlerden temin edeceğiniz rötuş kalemi ile kapatabilirsiniz. Mobilyadaki çatlak olan kısmın üstünü kalem ile baştan sona boyayın ve kurumasını beklemeden temiz bir bez yardımıyla taşan bölümleri temizleyin.

Mobilyada meydana gelen çatlaklar derin ve çukur şeklinde ise bu durumda dolgulu macun kullanmalısınız. Dolgulu macunu kullanmadan önce çukur kısmın yüzeyini pürüzsüz olacak şekilde zımpara yapmalısınız. Nemli bir bez yardımıyla temizlenen yüzeye almış olduğunuz dolgu macununu mobilyanın çatlak kısmını dolduracak yoğunlukta kullanmalısınız. Dolgu ile çatlakları onardıktan sonra oda sıcaklığında kurumasını bekleyin.

Mobilya çatlaklarını onarma şekillerinden biri de boya kalemleridir. Mobilyanızın tonuna uygun kuru boyalar ile çatlağı onarabilmeniz mümkündür.

Mobilya onarımında kullanılan pratik olarak oje de kullanılır. Renk tonunu ayarlayabileceğiniz bir oje ile mobilyadaki hasarlı bölge kapatılabilir. Sadece parlatıcı oje bile çatlak kısmın dolmasını ve birbirine tutunmasını kolaylaştırır.

Çatlak olan mobilyaları taze ceviz kabuğu ile ovaladığınızda boyasının mobilyaya iyi geldiğini göreceksiniz. Hem açık renk farkını kapatacak hem de görünümü düzeltip parlatacaktır.

Çatlak yada çizik gibi pek çok sorun yukarıdaki yöntemlerle bir süreliğine kapatılabilir. Bu sayede hem görüntü korunmuş olur hemde mobilyanın ömrü uzatılmış olur. Derin çatlakları olan mobilyalarınız daha detaylı bir bakım isteyecektir.

shifir